• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.4.2025Meniny má Marcel
11°Bratislava

Päť tipov, ako prestať jesť zo stresu

  • 12:42 20.05.2015
  • Svet
Päť tipov, ako prestať jesť zo stresu

Negatívne emócie môžu vyvolávať zlé stravovacie návyky.

Stojíte pred chladničkou a rozmýšľate nad tým, čo sa stalo v práci a hľadáte, čím by ste upokojili svoje emócie. Sedíte na gauči a bezmyšlienkovite jete celé balenie čipsov po hádke s milovanou osobou. Toto je emocionálne jedenie, alebo jedenie zo stresu. Priveľa negatívnych emócií, vrátane hnevu a smútku, môže vyvolať zlé stravovacie návyky. Našťastie, existujú spôsoby, ako zabrániť tomu, aby vám emócie dlhodobo zničili stravovanie.

1. Zamyslite sa nad príčinou

Zlý deň v práci alebo hádka s priateľom sú krátkodobé problémy. No emocionálne stravovanie môže tiež pochádzať z chronických problémov. Patrí medzi ne chronický stres, dlhodobý hnev, depresia a iné starosti. Opýtajte sa svojho lekára, či by vám nepomohlo poradenstvo, cvičenie a iné techniky. Tieto tipy môžu pomôcť, no nakoniec budete musieť identifikovať zdroj vášho emocionálneho jedenia a riešiť to.

2. Opýtajte sa, prečo jete

Keď idete do chladničky, špajze alebo k automatu so sladkosťami, položte si jednoduchú otázku: "Som naozaj hladný?" Tým, že sa pýtate sami seba túto otázku, môžete aspoň rozpoznať vašu motiváciu. V najlepšom prípade sa môžete rozhodnúť: "Nie, nie som naozaj hladný," a odísť.

3. Vymeňte najhoršie maškrty

Keď nemáte na dosah obrovský balík čipsov, nemôžete ho celý zjesť. Prejedanie sa takýmito potravinami môže zvýšiť hladinu stresového hormónu, kortizolu. Ak potrebujete slanú desiatu, dajte si popcorn, ale mierne solený. Získate vlákninu, ktorá je jedným z dôležitých zdrojov hormónu šťastia, serotonínu. Získate tiež antioxidanty, ktoré zlepšia váš imunitný systém a majú oveľa menej kalórií, ako čipsy.

Ak stres, hnev alebo smútok spúšťa vašu chuť na sladké, pamätajte si, že sladkosti môžu dokonca zhoršiť niektoré mentálne problémy, vrátane príznakov depresie. Nechajte si ako alternatívu k vašej obľúbenej cukrovinke alebo koláči vonku misu sladkého ovocia, či už doma alebo v práci. Je pravdepodobnejšie, že budete jesť ovocie a zeleninu, ak sú ľahko na dosah.

4. Vyberte si potraviny, ktoré bojujú proti stresu

Premýšľali ste niekedy, prečo ľudia ponúkajú horúci čaj v emočných situáciách? Je v tom viac, než upokojujúca para. Niektoré čaje obsahujú užitočné antioxidanty. Zelený čaj, čaj matcha a biely čaj obsahujú aminokyselinu zvanú L-theanín, ktorá môže pomôcť znížiť hladinu stresu.

Ak máte tendenciu jesť neskoro v noci, skúste tmavé čerešne. Nielenže ponúkajú sladké potešenie, ale tiež pomáhajú zvýšiť hladinu melatonínu, ktorý vám pomôže zaspať. Taktiež losos a iné ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny vám môžu pomôcť nielen so spánkom, ale aj s prevenciou depresie. Ďalšie také potraviny sú: čierna čokoláda (aspoň 70 % kakaa), celozrnné potraviny, orechy, strukoviny, ovocie a zelenina.

5. Núdzové balíčky

Ak ste náchylní na jedenie zo stresu, pripravte sa na to. Napríklad nejedzte jedlo priamo z obalu, pretože budete mať väčšie riziko prejedania. Namiesto toho si pripravte porcie občerstvenia, ako sú oriešky, popcorn, alebo nakrájanú zeleninu do sáčkov alebo nádobiek. Tieto balíčky zjete v núdzi, alebo to bude len vaše zdravé občerstvenie v priebehu dňa.

Okrem týchto tipov sa nebojte obrátiť na svojho lekára. Ten vám môže pomôcť riešiť stres, depresiu, hnev alebo iné negatívne emócie pomocou celkového liečebného plánu.

Zdroj: info.sk, TM, health.clevelandclinic.org, mayoclinic.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí

21:42 18.04.2025Zdravie

Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny

21:14 18.04.2025Zdravie

Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?

8:13 16.04.2025Zdravie

Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci

20:11 15.04.2025Zdravie

Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy

20:22 14.04.2025Zdravie

Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.