Vlády drží vývin procesu predaja elektrární v tajnosti
- 13:14 20.05.2015
- BRATISLAVA
Talianska spoločnosť Enel pred vyše týždňom dostala záväzné ponuky na kúpu ich predávaného 66-percentného podielu Slovenských elektrární (SE). Do procesu chce vstúpiť aj samotný štát, ktorý v elektrárňach vlastní zvyšný 34-percentný podiel.
Vláda chce v elektrárňach získať majoritu
Premiér Robert Fico po aprílovom stretnutí so šéfom talianskeho Enelu Francescom Staracem uviedol, že štát sa bude zaujímať minimálne o odkúpenie 17-percentného podielu, tak aby získal v elektrárňach majoritu spolu s manažérskou kontrolou. V hre však môže byť aj kúpa celého 66-percentného podielu štátom. Úrad vlády túto možnosť ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.
Odporúčame:
Tempo dostavby Mochoviec sa zrýchlilo, sklz bude menší
Enel počet ponúk na kúpu elektrární drží v tajnosti
Tržby Enelu vzrástli, jeho čistý zisk však zaznamenal pokles
"Hneď, ako budú dohodnuté všetky detaily, predstavíme konkrétne kroky verejnosti i médiám. Viac bude tiež známe po návšteve predsedu vlády SR v Ríme," dodal úrad vlády, ktorý nateraz nevedel spresniť, kedy predseda vlády Robert Fico pôjde do Talianska rokovať s najvyššími predstaviteľmi Enelu. Podľa ostatných vyjadrení premiéra by sa malo stretnutie uskutočniť niekedy v júni.
Úrad vlády podľa portálu vEnergetike.sk neodpovedal na otázku, či pred návštevou predsedu vlády v Taliansku bude o predaji elektrární rokovať ešte vládny kabinet, ktorý by mu na základe analýzy dal odporúčanie.
Premiér Fico pritom začiatkom apríla vyhlásil, že "v krátkom čase musí minister hospodárstva v spolupráci s ministrom financií predložiť vláde návrh, či sa bude Slovensko uchádzať a za akých podmienok o opätovné odkúpenie sprivatizovaných 66 percent akcií, alebo iného podielu s cieľom získať strategický podnik pod kontrolu štátu".
O kúpu elektrární majú záujem viacerí
Okrem štátu sa oficiálne o predávaný podiel Slovenských elektrární zaujímajú dvaja investori. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group.
Nezáväzne prejavili záujem o majoritný podiel Slovenských elektrární štyri spoločnosti. Enel po prijatí záväzných ponúk nechcel počet ponúk ani detaily týchto ponúk konkretizovať.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.
KDH: Premiér ohrozuje ľudí na Slovensku
Milan Majerský sa pýta, prečo slovenský premiér nerokuje s Ukrajinou.
Hlas odmietol komentovať cestu Fica do Moskvy
Koaličná strana Hlas-SD sa nebude vyjadrovať k premiérovej ceste do Ruska.
Opozícia reaguje na Fica v Moskve: Hanba pre krajinu, tvrdí PS
Progresívne Slovesnko hovorí o zrade národných záujmov, podľa SaS sa Fico správa ako kolaborant.
Fico v Moskve rokuje s Putinom
Predseda vlády SR Robert Fico pricestoval v nedeľu na pracovnú návštevu Moskvy, kde aktuálne rokuje s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Oznámil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv
V budúcom roku by sa malo v Prezidentskom paláci uskutočniť stretnutie predstaviteľov všetkých samosprávnych organizácií s príslušnými ministrami k reforme financovania samospráv.