Dnes nás čaká zatmenie Mesiaca

Dnes v noci nás čaká zaujímavý úkaz. Slnko, Zem a Mesiac sa dostanú do jednej priamky a zemský tieň dopadne na Mesiac. Nastane čiastočné zatmenie Mesiaca.
Dnes v noci (25.4.2013) nastane čiastočné zatmenie Mesiaca, ktoré budeme môcť pozorovať aj my. Počasie nám praje a na oblohe by nemali byť oblaky. Zatmenie budeme môcť pozorovať nízko nad juhovýchodným obzorom.
Najväčšia fáza v strede zatmenia budú vlastne len 2 percentá priemeru Mesiaca, teda len jeho malá časť na severnom okraji. Maximálna fáza bude o 22:07, pričom v tomto čase bude Mesiac vo výške 18 stupňov nad obzorom a zatienených bude 1,5 percenta jeho plochy.Koniec zatmenia nastane o 22:21, z polotieňa vystúpi v piatok o 0:13. Blízko pri Mesiaci bude taktiež pozorovateľná planéta Saturn. Najbližšie zatmenie Mesiaca pozorovateľné zo Slovenska bude 28. septembra 2015.
Aj pri úplnom zatmení Mesiaca sa veľakrát stane, že nie je celkom neviditeľný. Je osvetlený svetlom, ktoré sa láme v zemskej atmosfére. Podľa jasnosti Mesiaca pri úplnom zatmení sa zvykne určovať aj čistota zemskej atmosféry. Poznáme tri typy zatmení - polotieňové, čiastočné a úplné. Dnes nás čaká čiastočné zatmenie - to znamená, že Mesiac sčasti vstúpi do úplného tieňa Zeme a časť ostáva v polotieni.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.