10 najzdravších potravín

Toto je zoznam najzdravších potravín podľa prieskumov a zdrojov z celej Severnej Ameriky a západnej Európy.
1. Jablká
Jablká sú vynikajúcim zdrojom antioxidantov. Podľa vedcov z Florida State University sú priam zázračným ovocím. Vo svojej štúdii zistili, že staršie ženy, ktoré po dobu šiestich mesiacov denne jedli jablká, mali 23 percentný pokles hladiny zlého cholesterolu (LDL) a zvýšenie dobrého cholesterolu (HDL) o 4%.
Čítajte: Päť dôvodov, prečo konzumovať jablká
2. Mandle
Mandle majú viac vlákniny, než akékoľvek iné orechy. Obsahujú 91 až 94% nenasýtených mastných kyselín, čím možno čiastočne vysvetliť, prečo pomáhajú udržiavať zdravé hladiny cholesterolu v krvi.
Čítajte: Mandle – prečo ich konzumovať pravidelne
3. Brokolica
Už 100 gramov brokolice obsahuje 150 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Výskumníci z University of Illinois napísali, že ľahko dusená brokolica môže výrazne znížiť riziko vzniku rakoviny, pretože dusením sa nezničí dôležitý protirakovinový enzým.
Čítajte: Päť dôvodov, prečo jesť brokolicu
4. Čučoriedky
Čučoriedky sú bohaté na vlákninu, antioxidanty a fytonutrienty. Vedci v Texas Woman's University zistili, že čučoriedky pomáhajú pri znižovaní obezity. Polyfenoly, ktoré sú v čučoriedkach preukázateľne znižujú rozvoj tukových buniek a vyvolávajú odbúravanie tuku.
Čítajte: Päť potravín, ktoré prospievajú nášmu mozgu
5. Ryby
Tie najzdravšie sú: losos, pstruh, makrela, sleď, sardinky a sardely. Tieto druhy rýb majú olej v tkanivách a v oblasti čriev. Ich chudé filety obsahujú až 30% oleja, konkrétne omega-3 mastných kyselín. Tieto oleje sú známe, že sú dobré pre srdce a nervový systém. Sú vhodné aj pre pacientov so zápalovými stavmi, ako je artritída. Obsahujú aj vitamíny A a D.
6. Listová zelenina
Štúdie preukázali, že vysoký príjem tmavej listovej zeleniny, ako je špenát alebo kapusta, môže významne znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu. Napríklad špenát je veľmi bohatý na antioxidanty, najmä ak je tepelne neupravený, dusený alebo veľmi ľahko varený. Je dobrým zdrojom vitamínov A, B6, C, E a K, ako aj selénu, niacínu, zinku, fosforu, medi, kyseliny listovej, draslíka, vápnika, mangánu, betaínu a železa.
7. Batáty
Batáty alebo sladké zemiaky sú bohaté na vlákninu, beta karotén, komplexné sacharidy, vitamín C, vitamín B6, rovnako aj na karotén.
8. Pšeničné klíčky
Pšeničné klíčky majú vysoký podiel niekoľkých životne dôležitých živín, ako je napríklad vitamín E, kyselina listová, tiamín, zinok, horčík, fosfor a esenciálne mastné kyseliny. Pšeničné klíčky sú tiež dobrým zdrojom vlákniny.
9. Avokádo
Avokádo je veľmi bohaté na vitamíny skupiny B, ako aj na vitamín K a vitamín E. Avokádo má tiež veľmi vysoký obsah vlákniny - 25% rozpustnej a 75% nerozpustnej. Štúdia zverejnená v časopise Journal of American Heart Association tvrdí, že konzumácia jedného avokáda denne by mohlo pomôcť znížiť zlý cholesterol medzi ľuďmi, ktorí majú nadváhu, alebo sú obézni.
10. Ovsené vločky
Štúdie ukázali, že ak budete jesť misku ovsených vločiek každý deň, znížite hladinu cholesterolu kvôli obsahu rozpustnej vlákniny. Ovsené vločky sú veľmi bohaté na vitamíny B, omega-3 mastné kyseliny, kyselinu listovú a draslík.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.