Málo známy, ale zdravý baklažán
Baklažán je vo všeobecnosti menej používanou zeleninou v našej kuchyni. Neuvedomujeme si však, že obsahuje množstvo vitamínov a je prospešný nášmu organizmu. Okrem toho má v sebe dostatok minerálov. Tieto prvky pozitívne ovplyvňujú naše zdravie a zvyšujú antioxidačnú aktivitu. Pozrime si, prečo by v našom jedálničku nemal baklažán chýbať.
Posilňuje mozog
Baklažány a ich lesklý tmavý obal obsahuje nasunín. Ten je silným antioxidantom, ktorý dokáže vyhľadať aktívne radikály v bunkových membránach nášho mozgu a postupne ich ničí.
Podporuje chudnutie
Niektorí odborníci odporúčajú vypiť jeden pohár baklažánového džúsu po jedle. Saponín, prítomný v baklažáne, potláča schopnosť tela ukladať tuky a zároveň zlepšuje funkciu obličiek.
Znižuje tlak a ničí parazitov
Nedávna klinická štúdia ukázala, že v baklažáne je prítomný aj antokyanín. Ten znižuje krvný tlak. Rovnako táto zelenina obsahuje množstvo kyseliny chlorogenovej. Táto kyselina je jeden z najväčších lapačov voľných radikálov na našej planéte.
Nízke množstvo kalórii
Baklažán je nízkokalorická zelenina a má vysoký obsah vlákniny. Tieto faktory robia z fialovej lesklej plodiny ideálneho kandidáta na náhradu bežného jedla. Po konzumácii máte pocit plnosti v žalúdku na dlhšie obdobie.
Ničí stres
Vysoké hladiny bioflavonoidov pomáhajú ochrániť bunkové membrány pred voľnými radikálmi. Tým pádom dochádza k menšiemu prieniku rakovinotvorného stresu do nášho tela.
Znižuje riziko cukrovky
Niektoré štúdie dokázali, že konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny znižuje riziko vzniku cukrovky až o 20%. Samotný baklažán má v sebe dostatok vlákniny, takže ide o ideálnu plodinu v boji proti cukrovke.
Veľa chutných a zdravých možností
Existuje viacero receptov na prípravu baklažánov. Ideálny je baklažán s restovanou červenou paprikou. Ide o obľúbenú pochúťku vegetariánov. Jedlo je vhodné najmä počas neskorých jarných a skorých letných dní. Milovníci pikantných jedál si môžu pochutnať na baklažáne s papričkami jalapeňo. Pred každou jeho konzumáciou je ale ideálne si ho prekrojiť napoly a nasoliť, čím sa baklažán "spotí". Tým sa z neho spolu s vodou vylúči aj nepríjemná horkastá chuť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.