NKÚ neposlal do parlamentu správu o kontrole v elektrárňach
- 6:11 25.05.2015
- BRATISLAVA
Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) odovzdá správu o kontrole v Slovenských elektrárňach (SE) do parlamentu neskôr, ako plánoval. Pôvodne mal úrad správu doručiť predsedovi Národnej rady SR 20. mája. Termín sa však posúva na koniec júna, resp. začiatok júla.
Vláda drží vývin procesu predaja elektrární v tajnosti
"Žiaľ, protokol o výsledku kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami v spoločnosti Slovenské elektrárne sa nepodarilo predložiť Národnej rade SR v predpokladanom termíne," uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca NKÚ Lukáš Jasenec.
Zdržanie mala spôsobiť zmluva o utajovaných skutočnostiach
Zdržanie mala spôsobiť zmluva o utajovaných skutočnostiach, ktorú musel NKÚ podpísať. "Časový posun nastal pre potrebu uzatvorenia zmluvy o utajovaných skutočnostiach v zmysle príslušného zákona," dodal Jasenec. V súčasnosti podľa neho čaká úrad na pripomienky od Slovenských elektrární.
"Dňa 20. mája bol protokol doručený Slovenským elektrárňam na oboznámenie sa s obsahom a požiadaním o námietky, s termínom do 22. júna. Po doručení námietok posúdi Najvyšší kontrolný úrad ich opodstatnenosť tak, aby protokol mohol byť prerokovaný do konca júna a následne a bezodkladne zaslaný do NR SR," dodal Jasenec, ktorý nateraz nechcel bližšie konkretizovať výsledky z kontroly.
Bývalému ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi sa nepozdávalo neustále zvyšovanie prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Požiadal preto predsedu parlamentu, aby poslancom predložil uznesenie, v ktorom požiadajú NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach.
Kontrola mala súvisieť s dostavbou dvoch mochoveckých blokov
Poslanci koncom septembra 2014 uznesenie schválili. Kontrolóri z NKÚ sa podľa uznesenia mali zamerať na hospodárenie s finančnými prostriedkami v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. Kontrola, ktorá začala v decembri minulého roka a skončila sa v apríli tohto roka, mala súvisieť s dostavbou dvoch mochoveckých blokov.
Tretí mochovecký blok by mal byť aj vďaka prijatým opatreniam definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Podľa pôvodných plánov sa však dostavba mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013.
Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur.
Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 percent akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú viac ako päťtisíc megawattov inštalovaného výkonu.
Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv
V budúcom roku by sa malo v Prezidentskom paláci uskutočniť stretnutie predstaviteľov všetkých samosprávnych organizácií s príslušnými ministrami k reforme financovania samospráv.
Táto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu
Niektoré druhy techniky sú náchylnejšie na útok hekerov. Vyhadzovať by ste ich však nemali.
Katar hrozí EÚ zastavením dodávok LNG
Katar prestane dodávať plyn do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú legislatívu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.