Letky útočili na islamistov v Palmýre, Arabi sa chcú spojiť
- 15:55 25.05.2015
- BEJRÚT
Spojené štáty a Turecko sa "v princípe" dohodli, že poskytnú leteckú podporu niektorým sýrskym opozičným silám. V pondelok o tom informoval turecký minister Mevlüt Çavuşoglu, americká strana sa však zatiaľ k tejto informácii nevyjadrila.
USA spresnili cieľ leteckej kampane
"Musíme ich vzdušne podporovať. Ak by sme ich nechránili alebo nepodporovali, aký to má význam?" spýtal sa Çavuşoglu. Zatiaľ podľa neho ide len o politickú dohodu, na vojenských podrobnostiach sa dohodnú armády USA a Turecka.
Všetko o Islamskom štáte nájdete TU.
Spojené štáty trvajú na tom, že letecká kampaň ako aj výcvik bojovníkov sú zamerané len na boj proti IŠ, a nie proti silám sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, čo by sa dalo chápať ako vyhlásenie vojny sýrskemu režimu. Ankara síce považuje boj proti IŠ za prioritu, no trvá na tom, že aj "al-Asadov režim musí byť zastavený". Çavuşoglu preto dúfa, že sýrski povstalci po vycvičení v Turecku budú bojovať aj proti al-Asadovi.
Medzi Arabmi panujú nezhody
Náčelníci armád arabských štátov vypracovali plán na vytvorenie novej spoločnej arabskej jednotky, ktorá má na Blízkom východe bojovať proti terorizmu a extrémizmu. Armádni velitelia o tom hovorili v nedeľu v egyptskej Káhire.
Odporúčame:
Islamisti zabili v Palmýre stovky ľudí, ich telá zohavili
Nemenovaný zdroj blízky rokovaniam v pondelok informoval, že členstvo v novej sile, ktorú budú riadiť ministri obrany zúčastnených krajín, bude dobrovoľné. Na jej vytvorenie je potrebná účasť najmenej troch arabských štátov. Nezhody však panujú o tom, kde mala mať jednotka svoje veliteľstvo. Niektoré krajiny navrhovali Káhiru, s tým však nesúhlasilo Alžírsko a Katar.
Sýrske vládne letectvo bombardovalo v pondelok centrálne historické mesto Palmýra, ktoré minulý týždeň obsadili extrémisti zo skupiny Islamský štát (IŠ). Lietadlá uskutočnili najmenej 15 náletov na budovy okupované islamistami v meste aj jeho okolí. Bomby zasiahli aj budovu vojenskej rozviedky a nemocnicu.
Militanti z IŠ po dobytí mesta popravili najmenej 217 ľudí vrátane detí. Pri boji o Palmýru zahynulo približne 300 vojakov, ďalších 600 islamisti zajali. Podľa exilovej Organizácie na monitorovanie ľudských práv, povstalci ešte stále prehľadávajú vládne a iné budovy, pričom pátrajú po ukrývajúcich sa vládnych vojakoch.
Palmýra (biblický Tadmor), ktorá má asi 50 000 obyvateľov, patrí medzi archeologické klenoty Blízkeho východu a tamojšie pamiatky sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Riaditeľ sýrskeho pamiatkového úradu sa obáva ich zničenia extrémistami. V Palmýre sa tiež nachádza jeden z najväčších zbrojných skladov v Sýrii, vojenské základne, letisko a významná väznica.
Asadova manželka údajne podala žiadosť o rozvod, chce ísť do Londýna
Manželka zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada, Asmá Asadová, podala žiadosť o rozvod po tom, ako vyjadrila nespokojnosť so životom v Moskve.
Generálny tajomník NATO očakáva nové požiadavky od Trumpa
Rutte predpokladá, že Donald Trump bude vyvíjať ďalší tlak v diskusii o pomerne nízkych výdavkoch európskych štátov Severoatlantickej aliancie na obranu.
Severná Kórea chce údajne poslať do Ruska ďalších vojakov i drony
Severná Kórea zjavne pripravuje vyslanie ďalších vojakov a vojenskej techniky, vrátane tzv. samovražedných dronov, do Ruska na podporu jeho vojny proti Ukrajine.
Trump sa teší na stretnutie s Putinom, tvrdo zasiahne proti nelegálnej migrácii
Zvolený americký prezident Donald Trump sa teší na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, na ktorom bude rokovať o riešení konfliktu na Ukrajine.
Nemecký minister vnútra šokuje: Útočník z Magdeburgu sa mal predtým vyhrážať útokom
Úrady po vyhrážkach vykonali u muža domovú prehliadku.