Parlament nezávislých kandidátov do Národnej rady odmietol
Parlament v utorok neschválil zmenu volebného systému pri voľbách do Národnej rady SR, ako ju navrhovalo hnutie OĽaNO. O hlasy voličov v parlamentných voľbách by sa podľa návrhu obyčajných ľudí mohli uchádzať aj nezávislí kandidáti.
"Návrh zákona reaguje na dlhodobú požiadavku občianskej spoločnosti o oslabenie vplyvu politických strán na riadenie štátu a spoločnosti," argumentovali obyčajní.
Odporúčame:
Rodičia, ktorým dieťa nezobrali do škôlky, nedostanú nič
Poplatky za prednostné vyšetrenie u lekára sa neobnovia
Gastrolístky sa rušiť nebudú, parlament novelu zamietol
Nezávislých mala podporiť petícia
Kandidátov na poslancov národnej rady podľa návrhu budú môcť navrhovať politické strany a ich koalície. Súčasne sa budú môcť o poslanecký mandát uchádzať aj občania v pozícii nezávislých kandidátov, ktorých kandidatúru podporí petíciou aspoň 10-tisíc občanov.
Nezávislí kandidáti na samostatnej kandidačnej listine budú zoradení v abecednom poradí a občania si budú môcť vybrať desať ľubovoľných kandidátov z najviac desiatich kandidačných listín. "V praxi si teda každý volič bude môcť jedným hlasovaním vybrať najviac desať svojich kandidátov z rôznych politických strán a koalícií, ako aj z nezávislých osobností," uvádzalo OĽaNO.
Za poslanca parlamentu budú zvolení tí kandidáti, ktorí získajú najviac preferenčných hlasov na jednotlivých kandidačných listinách, či už za politické strany, alebo za nezávislé osobnosti. "To znamená, že poradie jednotlivých kandidátov určia občania a za 150 poslancov národnej rady budú zvolené osobnosti naprieč politickým spektrom s najvyšším počtom preferenčných hlasov," vysvetľovali obyčajní ľudia.
Zákon mal zrovnoprávniť tiež systém financovania strán
Zákon zároveň mení aj financovanie politických strán a zavádza nový princíp, podľa ktorého sa zrovnoprávni systém financovania politických strán so zvolenými nezávislými kandidátmi a princíp prideľovania prostriedkov bude naviazaný na získaný mandát poslanca národnej rady a nie na počet percent pridelených určitej strane.
Dnes občania volia vo voľbách do NR SR politické strany, respektíve si môžu vybrať a zakrúžkovať štyroch poslancov z kandidačnej listiny jednej politickej strany. Ak strana získa vo voľbách viac ako päť percent všetkých platných hlasov, dostane sa do parlamentu. Ak kandidát získa viac ako tri percentá z celkového množstva hlasov odovzdaných pre stranu, môže sa "prekrúžkovať" v poradí kandidačnej listiny vyššie.
Návrh na zmenu volebného systému predkladalo OĽaNO už na januárovú schôdzu parlamentu, neskôr ho z rokovania stiahli.
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším
So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.
SHMÚ varuje pred víchricou: Slovensko zasiahne silný vietor, sneh a vietor komplikujú premávku
Na Štedrý deň hlásia meteorológovia na území Slovenska silno veterno. Na hrebeňoch našich najvyšších hôr dochádza k silnej víchrici až orkánu.
Sviatočné prejedanie sa končí v nemocnici: Záchranári radia obozretnosť
Najčastejšími problémami, ktoré riešia záchranári na Vianoce, je sťažené dýchanie a bolesti brucha.
Slovensko v zajatí silného vetra: Výstrahy platia až do noci
Na Štedrý deň si treba dávať pozor na silnejší vietor. Meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa pred vetrom pre horské oblasti, ale aj okresy zväčša na juhovýchode Slovenska.
Kresťania začínajú v utorok sláviť Vianoce
Viac ako dve miliardy kresťanov v rôznych častiach sveta začínajú v utorok sláviť Vianoce.