Opozícia lobovala u prezidenta za vrátenie minimálnej penzie
- 16:45 27.05.2015
- BRATISLAVA

Skupina šiestich opozičných poslancov navštívila prezidenta SR Andreja Kisku so žiadosťou o vrátenie novely zákona o sociálnom poistení do parlamentu. Nepáči sa im, že sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri majú mať podľa tejto novely zákona nižší minimálny dôchodok ako tie osoby, ktoré v sporivom pilieri neboli.
Ľudia z druhého piliera by podľa Kaníka boli znevýhodnení
Ako upozornil poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, doplatok do sumy minimálneho dôchodku má pochádzať z rovnakých zdrojov ako štátne sociálne dávky a ich výška sa nelíši podľa toho, či človek bol v druhom pilieri alebo nebol.
Odporúčame:
Na vianočný príspevok bude mať nárok viac penzistov
Slováci budú doplácať za lieky menej aj pri vyššej penzii
"Prezident nám oznámil, že rozhodnutie bude prijaté počas zajtrajšieho dňa dopoludnia, kedy sa pán prezident rozhodne a zverejní svoje stanovisko," povedal poslanec za SaS Jozef Mihál. Verí, že hlava štátu pri svojom rozhodovaní zohľadní záujem 1,4 milióna sporiteľov v druhom pilieri, ktorých by podľa neho novela zákona poškodila. Poslanec za Most-Híd Ivan Švejna upozornil na to, že s novelou zákona jednomyseľne nesúhlasia všetci opoziční poslanci.
Istá nerovnosť je podľa Richtera prípustná
O novele zákona o sociálnom poistení prezident debatoval aj s ministrom práce a sociálnych vecí Jánom Richterom. Šéf rezortu práce a sociálnych vecí tvrdí, že podoba minimálneho dôchodku nie je protiústavná. "Je to v súlade s ústavou, o tom som osobne presvedčený," povedal Richter. Podľa Ústavy SR je podľa neho prípustná "istá nerovnosť" v prípade, ak je odôvodnená. Upozornil pritom na viaceré judikáty Ústavného súdu SR k podobnej problematike, ktoré podľa neho dokazujú pravdivosť jeho tvrdenia.
Ak by podľa neho prezident novelu zákona nepodpísal a vrátil by ju do parlamentu, ministerstvo práce bude analyzovať dôvody takéhoto rozhodnutia. "Bol by som však veľmi rád, aby sa ten proces zvládol tak, aby účinnosť zákona bola od 1. júla," dodal minister.
Novelou zákona o sociálnom poistení sa má od začiatku júla tohto roka na Slovensku zaviesť minimálny dôchodok. Podmienkou pre nárok na minimálny dôchodok bude získanie najmenej 30 rokov dôchodkového poistenia. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, bude minimálny dôchodok tvoriť 136 percent zo sumy životného minima, čo pre tento rok predstavuje 269,5 eura.
Suma minimálnej penzie sa bude zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o dva percentuálne body a od 40 rokov o tri percentuálne body. Napríklad pri 45 rokoch dôchodkového poistenia by minimálna penzia v tomto roku predstavovala 340,8 eura.
Nízkopríjmoví sporitelia v druhom pilieri majú mať pritom nárok na nižší minimálny dôchodok od štátu ako ľudia s nízkymi zárobkami, ktorí v druhom pilieri neboli. Minimálna penzia sa bude sporiteľom znižovať v takom pomere, v akom v jednotlivých rokoch išli ich dôchodkové odvody na ich osobné účty v druhom pilieri voči celkovým starobným dôchodkovým odvodom. Do dôchodkového príjmu sa pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok nebudú započítavať doživotné penzie z druhého piliera.

Z trhu sťahujú kontaminovaný olej
Obchodné reťazce žiadajú zákazníkov, aby olej vrátili v predajni.

Pellegrini: Slovensko chce umožniť Ukrajine vlakové spojenie s prístavmi
Podľa prezidenta by Slovensko mohlo byť lídrom v umožnení Ukrajine spojiť sa s prístavmi v Stredozemnom mori.

Ministerstvo práce sa ohradilo voči kritike Remišovej
Podľa ministerstva poslankyňa buď klame alebo nemá naštudovanú problematiku neziskových organizácií.

Matovič: Súčasná vláda zvýšila dlh rýchlejšie ako predchádzajúca v čase kríz
Súčasná vláda Roberta Fica zadlžila Slovensko za 1,5 roka rovnakou sumou 12 miliárd eur, ako predchádzajúce vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera v časoch najväčších kríz.

Hlas-SD podľa opozície rozdáva milióny eur neziskovkám, ktoré patria jej kandidátom
Koaličná strana Hlas-SD rozdáva dotácie v miliónoch eur neziskovým organizáciám, ktoré patria jej kandidátom.