Enel nechce komentovať proces predaja Slovenských elektrární
- 13:06 05.06.2015
- BRATISLAVA
Talianska spoločnosť Enel sa zatiaľ nechce detailnejšie vyjadrovať k predaju slovenského dominantného výrobcu elektriny, spoločnosti Slovenské elektrárne (SE).
"Generálny riaditeľ Enelu Francesco Starace urobil posledné vyhlásenie ohľadom predaja Slovenských elektrární na valnom zhromaždení akcionárov Enelu dňa 28. mája. Nemáme k dispozícii žiadne ďalšie detaily k tomu, čo už povedal," reagovala spoločnosť Enel pre portál vEnergetike.sk na otázky, ktoré sa týkali procesu predaja Slovenských elektrární.
Na spomínanom valnom zhromaždení mal Starace vyhlásiť, že predaj 66 percent aktív v Slovenských elektrárňach pokračuje, pričom čistá hodnota aktív na konci minulého roka predstavovala 750 miliónov eur. Enel sa nechcel vyjadriť ani k plánovanému stretnutiu so slovenským predsedom vlády, ktoré by sa malo uskutočniť podľa pôvodných vyjadrení tak šéfa Enelu, ako aj Roberta Fica už tento mesiac.
Odporúčame:
Fico: Štát pri predaji elektrární prišiel o stovky miliónov
Analytici kritizujú Ficove kroky, štát elektrárne nemá kúpiť
Ficove obvinenia za elektrárne sú špinavosti, tvrdí Dzurinda
Rokovania s najvyššími predstaviteľmi v Taliansku by mali dať odpovede na otázku, či pôjde vláda do kúpy predávaného podielu, a či bude mať štát záujem len o 17-percentný podiel alebo o celý 66-percentný. Úrad vlády zatiaľ nechcel konkretizovať, s akým postojom pôjde na rokovanie predseda vlády, ani to, kedy by sa malo stretnutie uskutočniť.
O podiel sa zaujímajú dvaja investori
Okrem štátu sa oficiálne o predávaný podiel Slovenských elektrární zaujímajú dvaja investori. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group.
Nezáväzne prejavili záujem o majoritný podiel Slovenských elektrární štyri spoločnosti. Enel po prijatí záväzných ponúk nechcel počet ponúk ani detaily týchto ponúk konkretizovať.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.
Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.
Zásoby plynu v Európe klesli pod 55 %
Zásoby plynu v európskych podzemných zásobníkoch plynu sú už nižšie ako pod 55 %. Vyplýva to z údajov Gas Infrastructure Europe.
Hlina: SPF a Lesy SR by mali vykonať pre kyberútok pasportizáciu majetku
Hlina chce materiál s výzvou predložiť na budúci týždeň na rokovanie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
KDH: Štát nepochopiteľne zlyháva vo využívaní eurofondov pre regióny
Opozičné KDH preto vyzýva vládu, aby dokázala, že to s regiónmi myslí naozaj vážne.
V rámci BRICS sa podľa Moskvy nediskutuje o vytvorení spoločnej meny
O vytvorení spoločnej meny v rámci zoskupenia BRICS sa nehovorilo a nehovorí, ale diskutuje sa o vytvorení spoločných investičných platforiem.
Demokrati: Mladým by pri kúpe prvej nehnuteľnosti pomohlo odpustenie DPH
Jedným z riešení pre občanov, ktorí si chcú kúpiť svoju prvú nehnuteľnosť, by mohlo byť odpustenie dane z pridanej hodnoty (DPH) zo strany štátu.