Únik moču: Chúlostivý problém, ktorý netreba podceniť

Samovoľný únik moču sa odborne nazýva inkontinencia. Nie je to choroba, ako sa často hovorí, ale patrí medzi príznaky porúch dolných močových ciest. Vyskytuje sa vo zvýšenej miere u žien, ale ak u mužov. Odhaduje sa, že v súčasnosti ňou trpí každý pätnásty človek na svete.
Inkontinencia sa môže objaviť v každom veku, niekedy prekvapí ľudí po operácii alebo čerstvé mamičky, ale najčastejšie ňou trpia ľudia po 50-tke. Bohužiaľ, často tento stav utajujú, keďže ide o intímny problém. Inkontinenciu, aj krátkodobú, by ste ale pred lekárom tajiť nemali, pretože môže byť signálom vážnejších ochorení, napríklad zápalov močových ciest alebo ochorení prostaty.
Rizikové faktory inkontinencie
- vyšší vek
- nadváha
- ženské pohlavie
- ťažká manuálna práca
- operácie v oblasti panvy
- vrodené chyby
- ochorenia prostaty
Čítajte: Únik moču nie je tabu, pomôcť môže lekár
Neliečená inkontinencia sa časom zhoršuje, okrem častejšieho samovoľného močenia môžu začať vznikať infekcie močových ciest ale aj zápaly na genitáliách. Najhoršie však inkontinencia postihuje psychiku človeka. Znižuje sebavedomie a takisto ničí spoločenský a sexuálny život.
Ako sa lieči
Zabudnite na hanbu a porozprávajte sa so svojim lekárom. Inkontinencia sa v súčasnosti dá liečiť. Zvyčajne urológ odporučí rôzne cviky na posilnenie panvového dna a lieky alebo ich kombináciu. Najhoršie formy inkontinencie sa dajú operačne veľmi úspešne odstrániť. Zvyčajne platí, že čím skôr tento problém začnete riešiť, tým menej invazívna bude liečba.
Dá sa jej predísť
Najmä u žien sa niektorým formám inkontinencie dá predísť. Stačí si udržať normálnu telesnú váhu, obmedziť fajčenie, príjem kofeínu a sýtených nápojov. S rastúcim vekom sa tiež odporúča preventívne začať posilňovať svaly panvového dna.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.