• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.12.2024Meniny má Adela
Bratislava

Kráľovná Beatrix vdýchla holandskej monarchii nový život

  • 16:57 26.04.2013
  • HAAG
Kráľovná Beatrix vdýchla holandskej monarchii nový život

Holandská kráľovná Beatrix, ktorá sa rozhodla v utorok abdikovať, si počas 33 rokoch na tróne získala srdcia väčšiny Holanďanov tým, že tamojšej monarchii vdýchla modernejší a dynamickejší charakter.

Panovníčka odovzdá žezlo 45-ročnému najstaršiemu synovi, korunnému princovi Willemovi-Alexandrovi, ktorý sa stane prvým holandským kráľom po Willemovi III., ktorý zomrel v roku 1890.

Beatrix Wilhelmina Armgard Oranžsko-Nassauská nastúpila na trón ako 42-ročná v roku 1980 po abdikácii svojej matky kráľovnej Juliany, ktorá vládla 31 rokov. Jej odstúpenie ukončí viac než storočnú vládu žien v krajine.

Beatrix na narodila dňa 31. januára 1938 v Baarne ako najstaršia zo štyroch dcér holandskej kráľovnej Juliany a jej manžela Bernharda. Ako dieťa musela v roku 1940 spolu so svojou mladšou sestrou Irenou a rodičmi utiecť pred nacistami z Holandska, kam sa po vojne vrátila.

V roku 1956, v deň svojich osemnástych narodenín, sa stala následníčkou trónu a v rovnakom roku začala študovať na univerzite v Leidene, kde navštevovala prednášky zo sociológie, práva, ekonómie, dejín parlamentu a ústavného práva. V roku 1966 sa Beatrix zosobášila s nemeckým diplomatom Clausom von Amsbergom.

Snúbenec čelil kritike pre svoj pôvod a spojenie s nacistickým režimom, ale napokon dostala Beatrix súhlas parlamentu a mohla si ho vziať. Claus získal sobášom titul princa. Manželia majú troch synov - Willema-Alexandra, Johana Frisa a Constantijna. Claus zomrel v roku 2002 vo veku 76 rokov.

Kráľovná Beatrix, ktorú mnohí volajú Trixi, vládla veľmi odlišne od jej matky Juliany, ktorá sa snažila do politiky nemiešať. Jeden z kráľovských palácov v Haagu dala zmeniť na svoj úrad, v ktorom pracovala a prijímala oficiálne návštevy. Beatrix bola v neustálom kontakte s poslancami a členmi vlády a s premiérom každý týždeň rokovala o dôležitých vládnych záležitostiach. Hrala dôležitú úlohu pri zostavovaní nových vlád a koalícií.

Obrazom: Holandská kráľovná Beatrix



Aktívnym zapájaním sa do politiky si vyslúžila prezývku Hlavný riaditeľ Holandska. Holandský monarcha sa o moc delí s vládou aj parlamentom. Každý zákon navrhnutý kabinetom musí najprv schváliť parlament a následne podpísať kráľovná. Americký časopis Forbes označil Beatrix za 14. najbohatšieho monarchu na svete s bohatstvom v hodnote asi 150 miliónov eur.

Kráľovnú zažila za posledných desať rokov niekoľko smutných udalostí. V roku 2002 jej zomrel manžel a o necelé dva roky neskôr najskôr matka a potom aj otec. V roku 2009 celý svet šokoval útok automobilom na kráľovskú rodinu počas osláv štátneho sviatku.

Sedem ľudí vrátane atentátnika vtedy zomrelo, avšak z členov kráľovskej rodiny nebol nikto zranený. Najviac však kráľovnú poznačila tragédia jej stredného syna Johana Frisa, ktorého vlani vo februári v rakúskom stredisku Lech zasypala lavína a odvtedy sa neprebral z kómy.
Novým kráľom bude Willem-Alexander

Budúci holandský kráľ Willem-Alexander prešiel pozoruhodnou transformáciou od svojho imidžu Casanovu, nevhodného pre nástup na trón, až k serióznemu otcovi rodiny milovaného národom. Žezlo prevezme po svojej matke kráľovnej Beatrix, ktorá abdikuje v utorok.

Podľa vlastných slov chce pokračovať v jej tradíciách, no zároveň má v úmysle monarchiu modernizovať. Ako povedal v televíznom interview dva týždne pred ceremóniou, "monarchia sa zmení so spoločnosťou. Musí sa prispôsobiť 21. storočiu." V čase nástupu na trón bude mať Willem-Alexander 46 rokov.

Za veľkú časť svojej popularity vďačí budúci kráľ svadbe s Argentínčankou Máximou Zorreguietovou v roku 2002. Tieň na ich vzťah vrhla len minulosť nevestinho otca, ktorý bol členom argentínskej junty v 70. rokoch. Z tohto dôvodu sa nezúčastnil na ich svadbe a zo solidarity neprišla ani Máximina matka. Na utorkovú ceremóniu v Amsterdame obaja z rovnakého dôvodu opäť neprídu.

Samotná Máxima sa do sŕdc Holanďanov prebojovala svojou snahou naučiť sa plynulo ich jazyk ako aj svojou prístupnosťou pre bežných občanov. Budúci kráľ tvrdo pracoval na zlepšení svojho imidžu poznačeného študentskými časmi, keď bol známy častým pitím piva. Willem-Alexander je pilot, má viaceré vojenské hodnosti a je členom Medzinárodného olympijského výboru. Kráľovský pár má spolu tri dcéry.

Video: Kráľovná Beatrix oznamuje národu, že odstupuje z čela monarchie
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Magdeburgu bola omša za obete útoku i demonštrácia prívržencov krajnej pravice

V Magdeburgu bola omša za obete útoku i demonštrácia prívržencov krajnej pravice

VČERA - 23:10Zahraničné

V katedrále v Magdeburgu sa v sobotu večer za účasti niekoľko stoviek ľudí konala bohoslužba za obete piatkového útoku na tamojšie vianočné trhy, ktorý si vyžiadal najmenej päť mŕtvych a vyše 200 zranených.

Učiteľka pod paľbou kritiky: Toto doniesla na vyučovanie

Učiteľka pod paľbou kritiky: Toto doniesla na vyučovanie

VČERA - 21:22Zahraničné

Viacerí študenti a rodičia ostali zhrození z rekvizity, ktorú priniesla učiteľka dejepisu do školy na demonštráciu otroctva v USA.

Zelenskyj sa poslednýkrát pred návratom Trumpa stretol so šéfom CIA Burnsom

Zelenskyj sa poslednýkrát pred návratom Trumpa stretol so šéfom CIA Burnsom

VČERA - 21:20Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v Kyjeve stretol so šéfom americkej Ústrednej spravodajskej služby Williamom Burnsom.

Polícia prezradila motív útočníka z Magdeburgu

Polícia prezradila motív útočníka z Magdeburgu

VČERA - 19:16Zahraničné

Páchateľ útoku v Magdeburgu sa vianočné trhy dostal koridorom pre záchranárov.

Ľudia si minútou ticha uctili pamiatku obetí streľby na FF UK v Prahe

Ľudia si minútou ticha uctili pamiatku obetí streľby na FF UK v Prahe

VČERA - 19:01Zahraničné

Študenti, pedagógovia a verejnosť si v sobotu tichým pietnym aktom pred budovou Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe uctili pamiatku obetí vlaňajšej tragickej streľby.