Úrady preverujú Slovákov v kauze HSBC, informácií je málo
- 9:57 06.06.2015
- BRATISLAVA

Finančné správa v spolupráci s daňovou kobrou preveruje osoby zo zoznamu v kauze HSBC. Podľa vyjadrenia hovorkyne slovenskej finančnej správy Patrície Macíkovej aktuálne dianie vo Švajčiarsku nemá vplyv na vyšetrovanie.
Odporúčame:
HSBC zaplatí pokutu, vyšetrovanie prania peňazí skončilo
HSBC chce ozdraviť podnikanie, prepustiť má tisíce ľudí
Konkrétne informácie nemôžu zverejniť
Zároveň však Macíková dodala, že nakoľko finančnú správu viaže daňové tajomstvo, nie je možné zverejniť konkrétne informácie k jednotlivým menám. Vo všeobecnosti priblížila, že v troch prípadoch ide o osoby, ktoré nie sú daňovými rezidentmi v SR, teda nemajú povinnosť platiť dane v našej krajine.
"Ide napríklad o osobu, ktorá sa narodila na Slovensku, ale dlhodobo žije v zahraničí, čiže je daňovým rezidentom inej krajiny, či o osobu, ktorá bola zaradená do slovenského zoznamu, ale ide o občana Slovinska," konštatovala Macíková.
Pri piatich osobách bola poskytnutá iba informácia o stave účtu, nie o zdrojoch príjmov a ide o informácie z rokov 2005 až 2006. Štyri osoby sú konatelia firiem, ktoré sídlia v krajine umožňujúcej daňovú optimalizáciu, hoci sú to občania SR, ide o príjmy právnických osôb.
Zistenia použijú pri daňových kontrolách
"Sedem osôb je evidovaných ako disponenti numerických účtov. Ide o účty, ktoré nie sú vedené na meno, teda aktuálne nie je možné zistiť, komu účty patria," doplnila Macíková. Štyri osoby sú disponenti účtov iných fyzických osôb, ktorých totožnosť je aktuálne neznáma.
"Finančná správa v spolupráci s daňovou kobrou si vyžiada ďalšie informácie od svojich zahraničných partnerov a zistené skutočnosti použijeme v daňových kontrolách dotknutých subjektov," uzavrela Macíková s tým, že vlastníctvo účtu v zahraničí je legálne a nemusí znamenať vyhýbanie sa daňovej povinnosti.
HSBC priznala pochybenia švajčiarskej pobočky
Britská banka HSBC Holdings Plc priznala pochybenia svojej švajčiarskej pobočky, ktorá pomáhala bohatým klientom vyhýbať sa daniam a zatajovať majetok v hodnote miliónov dolárov. Médiá citovali dokumenty, ktoré získali od Medzinárodného konzorcia investigatívnych žurnalistov (ICIJ).
Švajčiarska pobočka HSBC podľa nich bežne umožňovala klientom vyberať značnú hotovosť, a to často v zahraničných menách, ktoré neboli vo Švajčiarsku potrebné. HSBC zároveň klientom ponúkala projekty, ktoré pravdepodobne umožňovali bohatým klientom vyhnúť sa európskym daniam, a s niektorými uzatvorila dôverné dohody so zámerom zatajiť účty pred domácimi daňovými úradmi, dodal denník The Guardian.

Z trhu sťahujú kontaminovaný olej
Obchodné reťazce žiadajú zákazníkov, aby olej vrátili v predajni.

Pellegrini: Slovensko chce umožniť Ukrajine vlakové spojenie s prístavmi
Podľa prezidenta by Slovensko mohlo byť lídrom v umožnení Ukrajine spojiť sa s prístavmi v Stredozemnom mori.

Ministerstvo práce sa ohradilo voči kritike Remišovej
Podľa ministerstva poslankyňa buď klame alebo nemá naštudovanú problematiku neziskových organizácií.

Matovič: Súčasná vláda zvýšila dlh rýchlejšie ako predchádzajúca v čase kríz
Súčasná vláda Roberta Fica zadlžila Slovensko za 1,5 roka rovnakou sumou 12 miliárd eur, ako predchádzajúce vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera v časoch najväčších kríz.

Hlas-SD podľa opozície rozdáva milióny eur neziskovkám, ktoré patria jej kandidátom
Koaličná strana Hlas-SD rozdáva dotácie v miliónoch eur neziskovým organizáciám, ktoré patria jej kandidátom.