Prvá pomoc spálenej pokožke – zvonku i zvnútra
Slnečné dni nás lákajú ísť von športovať, posedieť na terase alebo sa opaľovať. Často pritom zabúdame na ochranu pokožky, ktorá sa môže nepríjemne začervenať a spáliť. V tomto stave treba pokožke pomôcť pri regenerácii. Čítajte, ako si s tým poradiť.
Prvá pomoc pokožke zvonku
Medzi ľuďmi jednoznačne vedie chladivý Panthenol ako prvá pomoc spálenej pokožke a vlažná sprcha. Čo ale robiť, ak tieto overené triky nepomáhajú?
- Môžete vyskúšať napríklad gél z aloe vera, ktoré má veľmi dobrý účinok na poranenú pokožku.
- Ešte účinnejší domáci chladivý krém si môžete pripraviť aj sami z výťažkov z aloe vera, uhorky a bieleho jogurtu, ktoré jednoducho zmiešate dokopy a natriete ich na spálené miesta.
- Nakrájané kolieska z uhorky dobre pôsobia aj na spálenú tvár a pritom ju nepodráždia.
Čítajte: Ako sa opáliť do hneda a zdravo?
- Biely jogurt má tiež výborné hojivé účinky na spálenú pokožku, zvykne sa nanášať namiesto krémov.
- Niektorým ľuďom sa osvedčilo naniesť si na spálené miesta aj vymixované surové zemiaky alebo jahody. Po tejto procedúre ale nezabudnite pokožku umyť.
- Ďalšou možnosťou je prikladať si na pokožku vrecúška z vylúhovaného čierneho čaju alebo namáčať látku v tuhom (ale chladnom) čaji a tú si priložiť na spálenú pokožku.
Prevencia zvnútra
Výskumy preukázali, že ak prijímame dostatok antioxidantov v strave, naša pokožka je voči spáleniu odolnejšia. Odporúča sa teda konzumovať veľa ovocia, najmä malín, brusníc, čučoriedok, goji a granátových jabĺk. Ďalej pomáha zelenina, ktorá obsahuje látku sulforafan. Tá je známa svojim antikarcinogénnym účinkom a nájdeme ju v brokolici, kapuste a špenáte.
Čítajte: Nástrahy leta - úžeh a úpal. Viete si s nimi poradiť?
Ďalším účinným antioxidantom je lykopén, ktorý sa nachádza v paradajkách a vodnom melóne. Mrkva a tmavo listová zelenina je zase bohatá na kartoneidy, ktoré tiež poskytujú telu prirodzenú ochranu voči spáleniu. Takisto zelený čaj s vysokým obsahom polyfenolov je dobrá prevencia voči spáleniu a na zoznam patria aj ryby, či orechy bohaté na Omega-3 mastné kyseliny.
Na časté spálenie pokožky si musíme dávať pozor. Okrem toho, že tento stav bolí a nie je esteticky príjemný, pri častom opakovaní riskujeme aj vznik zhubných nádorov kože - melamónov a tiež sa tak urýchľuje starnutie pokožky – photoaging. Preto je vhodné pobyt na priamom slnku nepreháňať a vždy pokožku chrániť oblečením alebo kvalitným krémom s UV filtrom.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.