Vedci vytvorili protézu nohy, ktorá dovoľuje cítiť vnemy

Rakúski vedci vytvorili protézu nohy, ktorá dovoľuje jej nositeľovi cítiť vnemy na chodidle podobné skutočným dotykom. Ako uviedol Hubert Egger z Univerzity v Linzi, umožňuje to šesť senzorov na spodku umelého chodidla. Ide o prvý prípad, keď osoba s amputovanou nohou dostala protézu nohy vybavenú senzormi.
Princíp fungovania protézy spočíva práve v ich stimulovaní. Nervové zakončenia následne zasielajú vzruch do mozgu, ktorý ho vyhodnotí ako vnem pochádzajúci z chodidla. "Senzory povedia mozgu, že to je noha a nositeľ má dojem, že vnem pochádza z dotyku s povrchom, po ktorom kráča," vysvetlil Egger.
"Už sa nešmýkam na ľade a dokážem povedať, či chodím po štrku, betóne, skle či piesku. Dokážem dokonca cítiť malé kamienky," pochválil umelú náhradu nohy 54-ročný Rangger. Okrem behania, bicyklovania a lezenia mu protéza pomáha aj znížiť fantómové bolesti. Podľa Eggera Ranggerov mozog teraz dostáva skutočné vnemy, a tak sa ich nepokúša nájsť v chýbajúcej končatine.
Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.