Fakulta práva na Paneurópskej vysokej škole nemá akreditáciu

Minister školstva Juraj Draxler pozastavil Paneurópskej vysokej škole v Bratislave právo udeľovať absolventom študijného programu "právo" akademický titul v dennej aj v externej forme štúdia. Platí to v prípade bakalárskych aj magisterských študijných programov.
Súvisiace:
Pozrite si, ktorí absolventi vysokých škôl sú najžiadanejší
Akreditačná komisia na základe opakovaných podnetov zistila, že fakulta uskutočňuje študijný program za iných podmienok, za akých jej bol akreditovaný. Študijný program totiž poskytovali na miestach, ktoré neboli predmetom akreditácie, teda mimo sídla školy a fakulty a predovšetkým v Českej republike. Obsah študijného programu bol pozmenený a uskutočňovali ho inak, než bol akreditovaný.
Posledné slovo má Draxler
Vysoká škola je povinná prijať opatrenia, pre ktoré jej bolo toto právo pozastavené a do jedného roka predložiť správu o výsledkoch prijatých opatrení. Predmetnú správu posúdi Akreditačná komisia a minister následne právo opäť obnoví alebo odníme. V praxi to znamená, že ak škola situáciu napraví, ešte v lete môže teoreticky obnoviť prijímacie konania a začať semester v štandardnom režime. Prijímanie študentov v tejto chvíli by však bolo protizákonné.
K absolventom Paneurópskej vysokej školy mala výhrady aj Česká advokátska komora, ktorá ich nebrala za koncipientov a nechcela pustiť k advokátskym skúškam. "Nechceme študentom vytvárať prekážky v uplatnení, ale u niektorých škôl máme pochybnosti o kvalite výučby, prekáža nám tiež, že pobočky nemajú akreditáciu k výučbe českého práva," upozornila hovorkyňa Českej advokátskej komory Iva Chaloupková.
Škola zaslala ministrovi list
Paneurópska vysoká škola berie na vedomie, že minister školstva pozastavil akreditáciu na bakalársky a magisterský študijný program "právo" na Fakulte práva. Ako uvádza škola na svojej internetovej stránke, Fakulta práva preskúmala okolnosti, ktoré viedli k vydaniu tohto rozhodnutia, a prijala opatrenia.
Vzhľadom na skutočnosť, že výhrady Akreditačnej komisie sa týkali výlučne výučby poskytovanej školou na jej pobočkách, škola je presvedčená, že okolnosti, pre ktoré minister rozhodol o pozastavení práva udeľovať tituly, už v zmysle zákona o vysokých školách v plnom rozsahu odstránila. Fakulta práva preto v utorok listom oslovila ministra, aby požiadal Akreditačnú komisiu o čo najskoršie overenie výsledku opatrení prijatých vysokou školou.
V prípade kladného vyjadrenia Akreditačnej komisie fakulta žiada, aby minister obnovil platnosť priznaných práv tak, aby ešte v akademickom roku 2015/2016 mohla prijať študentov do prvého ročníka prvého a druhého stupňa vysokoškolského štúdia.
Škola zároveň zdôrazňuje, že vzniknutá situácia sa netýka študentov, ktorí už študujú na škole, ani uchádzačov o štúdium, ktorí už absolvovali prijímacie konanie, alebo sa uchádzajú o rigorózne konanie a doktorandské štúdium.

Slovenskí biskupi ďakujú všetkým, ktorí prejavili sústrasť po úmrtí pápeža
Konferencia biskupov Slovenska ďakuje všetkým, ktorí v súvislosti so smrťou pápeža Františka prejavili sústrasť a duchovnú blízkosť.

SHMÚ: Na takmer celom Slovensku sa zajtra ráno môže vyskytnúť mráz
Na väčšine Slovenska sa v nedeľu (27. 4.) môže vyskytnúť mráz.

Pri nehode motorkára zasahoval aj vrtuľník
K nehode motocykla bez evidenčného čísla došlo v sobotu pri obci Kečovo v okrese Rožňava.

Štátny smútok sa skončil, Slovensko si ním uctilo osobnosť pápeža Františka
V sobotu o 18.00 h sa na Slovensku skončil štátny smútok. Vyhlásila ho vláda SR ako vyjadrenie úcty k osobnosti zosnulého pápeža Františka v deň jeho pohrebu.

Z bytu v Petržalke vypadol 72-ročný muž, zraneniam na mieste podľahol
Z bytu na štvrtom poschodí v bratislavskej Petržalke na Rovniankovej ulici vypadol 72-ročný muž.