Kráľ korenia – šafran

Šafran patrí medzi najdrahšie korenia na svete. Je to spôsobené tým, že zber tejto rastliny sa musí robiť ručne, pričom z hektára nazbieraného šafranu sa vyprodukujú iba štyri kilogramy korenia. Napriek takejto vzácnosti sa do šafranu oplatí investovať. Prečítajte si, prečo.
Kolískou šafranu je pravdepodobne Kašmír, odkiaľ sa rozšíril po celej Ázii a Európe. Poznali ho už v starovekom Grécku, kde jeho vôňu prisúdil samotnému Diovi básnik Homér. Starovekí Rimania šafran húfne využívali – pridávali ho k obetám pre bohov, používali ho na farbenie látok, aromatizovanie vína alebo z neho vyrábali parfumy. Až okolo 20. storočia sa začal používať v kuchyni ako bežná prísada, dovtedy bol skôr prístupný majetným ľuďom.
Zdravotné účinky
Šafran sa za liek považoval už veľmi dávno a starovekí liečitelia ho využívali naozaj všestranne. Používal sa ako afrodiziakum, aj ako prostriedok zabraňujúci počatiu. Predpisoval sa ako súčasť liečby pečene, nevoľností, aj pri kožných alebo očných problémoch. Väčšinu z nich ale moderné výskumy nepotvrdili.
Čítajte: 5 korenín proti depresii
V súčasnosti sa šafran využíva na zmiernenie menštruačných bolestí a vďaka látke aldehyd dokázateľne pomáha bojovať s depresiou. Takisto dokáže ovplyvniť zažívanie a pomáha prekrviť vnútorné orgány.
Najčastejšie ho ale používame v kuchyni, kde je v malom množstve výrobným dochucovadlom.
Pozor na napodobeniny
Ako v minulosti, tak aj dnes sa ľudia pokúšajú drahý šafran napodobniť a tieto napodobeniny potom lacnejšie predať. Aby ste sa tomuto vyhli, kupujte šafran radšej v celku – sýtočervený, krehký, s prenikavou vôňou a ostrou horkou chuťou.
Stránka Drugs.com neodporúča vyššiu dennú dávku šafranu, než je 5 gramov. Môže vám spôsobiť nevoľnosť, bolesti hlavy, problémy s dýchaním a lekári dokonca varujú pred ochrnutím centrálneho nervového systému.

Pozor na tieto voľnopredajné lieky, môžu spôsobiť závislosť!
Lekári upozorňujú na niekoľko druhov voľnopredajných liekov, ktorých nadmerné užívanie môže viesť k vzniku závislosti.

Doktor varuje pred nesprávnym obliekaním spodnej bielizne. Takto riskujete infekciu
Poradie, v akom si na seba dávate kúsky oblečenia, môže ovplyvniť aj riziko infekcií.

Lekár upozorňuje: Až 50 % prípadov rakoviny ovplyvňuje tento faktor
Odborník na výskum rakoviny uviedol, aké kroky je možné urobiť na zníženie rizika rakoviny.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.