Kráľ korenia – šafran
Šafran patrí medzi najdrahšie korenia na svete. Je to spôsobené tým, že zber tejto rastliny sa musí robiť ručne, pričom z hektára nazbieraného šafranu sa vyprodukujú iba štyri kilogramy korenia. Napriek takejto vzácnosti sa do šafranu oplatí investovať. Prečítajte si, prečo.
Kolískou šafranu je pravdepodobne Kašmír, odkiaľ sa rozšíril po celej Ázii a Európe. Poznali ho už v starovekom Grécku, kde jeho vôňu prisúdil samotnému Diovi básnik Homér. Starovekí Rimania šafran húfne využívali – pridávali ho k obetám pre bohov, používali ho na farbenie látok, aromatizovanie vína alebo z neho vyrábali parfumy. Až okolo 20. storočia sa začal používať v kuchyni ako bežná prísada, dovtedy bol skôr prístupný majetným ľuďom.
Zdravotné účinky
Šafran sa za liek považoval už veľmi dávno a starovekí liečitelia ho využívali naozaj všestranne. Používal sa ako afrodiziakum, aj ako prostriedok zabraňujúci počatiu. Predpisoval sa ako súčasť liečby pečene, nevoľností, aj pri kožných alebo očných problémoch. Väčšinu z nich ale moderné výskumy nepotvrdili.
Čítajte: 5 korenín proti depresii
V súčasnosti sa šafran využíva na zmiernenie menštruačných bolestí a vďaka látke aldehyd dokázateľne pomáha bojovať s depresiou. Takisto dokáže ovplyvniť zažívanie a pomáha prekrviť vnútorné orgány.
Najčastejšie ho ale používame v kuchyni, kde je v malom množstve výrobným dochucovadlom.
Pozor na napodobeniny
Ako v minulosti, tak aj dnes sa ľudia pokúšajú drahý šafran napodobniť a tieto napodobeniny potom lacnejšie predať. Aby ste sa tomuto vyhli, kupujte šafran radšej v celku – sýtočervený, krehký, s prenikavou vôňou a ostrou horkou chuťou.
Stránka Drugs.com neodporúča vyššiu dennú dávku šafranu, než je 5 gramov. Môže vám spôsobiť nevoľnosť, bolesti hlavy, problémy s dýchaním a lekári dokonca varujú pred ochrnutím centrálneho nervového systému.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.