Ginkgo biloba – funguje skutočne tak zázračne?

Extrakt z gingko biloba sa už roky propaguje ako skvelý liek na viaceré ochorenia. Čo je na tom pravdy? Ako a pri ktorých chorobách ginkgo skutočne funguje? Prečítajte si výsledky zaujímavých štúdií.
Ginkgo biloba je jeden z najstarších stromov na našej planéte. Na zdravotné účely ho začali ľudia využívať už v starovekej Číne, kedy z jeho listov lúhovali čaj. Už vtedy sa verilo, že ginkgo posilňuje myseľ a ducha. V súčasnosti sa využíva extrakt zo sušených listov tohto stromu, ktorý sa dá zakúpiť vo forme tabletiek, tekutého extraktu alebo čaju.
Čítajte: Päť zdravotných výhod ginkgo biloba
V ginkgu sa nachádza 40 rôznych látok, iba dve z nich majú ale preukázateľné účinky na naše zdravie. Je to antioxidant flavanoid a terpenoid, ktorý zlepšuje cirkuláciu krvi v tele. Kedy teda ginkgo skutočne pomáha?
Pôsobí preventívne voči demecii a Alzheimerovej chorobe
V Európe sa ginkgo používa ako doplnok pri liečbe Alzheimerovej choroby a prejavov demecie. Štúdie skutočne potvrdzujú, že jeho užívanie dokáže v určitých prípadoch spomaliť prejavy demencie vďaka terpenoidu. Štúdia vo Veľkej Británii, ktorej sa zúčastnilo 176 ľudí s Alzheimerom ale ukázala, že ginkgo nemá na toto ochorenie žiadny vplyv.
Takisto štúdia z roku 2008, do ktorej sa zapojilo až 3 000 ľudí dokázala, že ginkgo nepôsobí ako prevencia voči týmto chorobám.
Zlepšuje pamäť a kognitívne funkcie
Podľa štúdie publikovanej v magazíne JAMA, ginkgo z dlhodobého hľadiska skutočne zlepšuje pamäť a kognitívne funkcie. Opäť ale ide iba o pacientov, ktorým bola diagnostikovaná demencia. Na mozog ľudí, ktorým sa vekom prirodzene zhoršuje pamäť, ginkgo účinok nemá, ako tvrdia vedci, ktorí takúto štúdiu uskutočnili v roku 2012.
Existujú ale aj štúdie, ktoré tvrdia, že ginkgo má vplyv aj na pamäť zdravých ľudí – akurát ide o skupinu mladých ľudí a ľudí stredného veku.
Úzkosť
Podľa Journal of Psychiatric Research ginkgo dokáže pri niekoľkotýždňovom užívaní zmierniť prejavy úzkosti. Pozor ale na jeho konzumáciu, ak máte predpísané antidepresíva. Ginkgo môže u niektorých druhov spustiť vedľajšie účinky.
PMS (predmenštruačný syndróm)
Na niektoré prejavy PMS má ginkgo pozitívne účinky. Dokáže pomôcť napríklad pri kŕčoch.
Problémy so zrakom
U ľudí s glaukómom malo ginkgo preukázateľné výsledky – pomáha zastaviť makulárnu degeneráciu očí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.