• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 5.12.2024Meniny má Oto
-1°Bratislava

Obezita: Môže za ňu vždy prejedanie?

  • 19:22 11.06.2015
  • Bratislava
Obezita: Môže za ňu vždy prejedanie?

Toto sú najčastejšie dôvody vzniku obezity.

Keď na ulici vidíme obézneho človeka, zvyčajne nám hlavou preletí komentár, že do takého stavu sa musel dostať sám prejedaním. Nezdravý životný štýl je skutočne najčastejšou príčinou nadváhy a obezity. Nie vždy je to ale jediný faktor. Čo ešte prispieva ku vzniku obezity?

Nepomer medzi príjmom a výdajom energie

Najčastejší dôvod vzniku obezity spočíva vo veľkom príjme energie z potravy a jej nedostatočným výdajom. Najmä ak väčšia časť stravy pozostáva z tukov a sacharidov, váha ide veľmi rýchlo hore. Keď sa k tomu ešte pridá sedavý spôsob života, je len otázkou času, kedy sa človek dostane do stavu obezity.

Metabolizmus

Pomalý metabolizmus môže taktiež spôsobiť naberanie kilogramov a pritom človek nemusí ani jesť nezdravo. Existujú ale metódy, ako metabolizmus zrýchliť. S pribúdajúcim vekom sa ale prirodzene spomaľuje, preto máme tendenciu v staršom veku pribrať.

Genetika

U veľa obéznych ľudí je to obľúbená výhovorka, no skutočne aj genetika významne prispieva k riziku rozvinutia obezity. Je to druhý najčastejší dôvod vzniku obezity v USA. Ak je jeden z rodičov alebo obaja obézni, riziká vzniku obezity u detí sa zvyšujú na 80%. Tiež sú vysoké šance na to, že tuk sa bude ukladať do rovnakých častí tela, ako aj rodičom. Je to spôsobené hlavne tým, že deti preberajú pohybové a stravovacie návyky od rodičov.

Choroby

Najmä ochorenia štítnej žľazy sa podpisujú pod narastajúcu hmotnosť pacienta, ale do zoznamu sa pridáva aj cukrovka a Cushingov syndróm. Prípady nekontrolovateľného priberania z chorôb sú ale výnimočné a platia iba pre niekoľko percent celkovej populácie sveta. Pri vyváženej zdravej strave, kombinovanej s pohybom, nemusia byť ani následky týchto ochorení pre váhu také drastické.

Lieky

Niektoré lieky zvyšujú chuť na jedlo a tým prispievajú k rozvoju nadváhy. Ide najmä o antidepresíva, neuroleptiká, glutikoidy a gestragény.

Hormóny

Najmä ženy počas tehotenstva alebo menopauzy majú kvôli hormonálnym výkyvom zvýšené šance na rozvinutie obezity. Takisto ľuďom, ktorí majú problém s hormónmi leptín (tukový hormón) a ghrelín (hormón hladu), hrozí až o 50% vyššia šanca na rozvinutie obezity.

Medzi iné, nepriame faktory, ktoré sa podpisujú pod vznik obezity patrí aj:

  • Prostredie – dostupnosť a najmä cenová dostupnosť fastfoodu a iných jedál s vysokým obsahom kalórií spôsobuje vo väčšine rozvinutých krajín epidémiu obezity.
  • Vek – s narastajúcim vekom sa spomaľuje metabolizmus a obmedzujeme pohyb. Výsledkom je pribúdanie kilogramov.
  • Psychické faktory – počas depresie, úzkosti, frustrácie alebo stresu majú obézni ľudia tendenciu siahnuť po jedle ako po upokojujúcom prostriedku.

So všetkými prípadmi obezity sa ale dá pracovať a aj dosiahnuť pozitívne výsledky. V dnešnej dobe, keď svoj stav môžete konzultovať s lekárom a trénerom, nie je dôvod na to, aby genetika alebo choroba stáli v ceste chudšej postave. Výsledky sa síce dostavia pomalšie a niekedy nebudú také, ako u zdravých ľudí, ale aj v takýchto prípadoch platí, že kde je vôľa, tam je cesta.

Zdroj: Info.sk, DK, medicinenet.com, webmd.com, nhlbi.nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek

Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek

VČERA - 9:15Zdravie

Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek. Pre jeho obsah vlákniny uľavuje od zápchy a vďaka obsahu flavonoidov znižuje riziko rakoviny žalúdka a hrubého čreva.

Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť

Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť

7:01 03.12.2024Zdravie

Jeden druh alkoholu môže byť prospešný pre mozog.

Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov

Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov

6:42 02.12.2024Zdravie

Odborník prezradil, ktoré doplnky stravy by ste nikdy nemali užívať spoločne.

Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!

Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!

19:47 01.12.2024Zdravie

Nepravidelné zaspávanie a vstávanie má na svedomí nielen únavu. Odborníci upozorňujú aj na dva dlhodobé závažné následky.

Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala

Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala

18:21 01.12.2024Zdravie

Kvôli vážnej diagnóze si nechala zamraziť vajíčka.