Fico odložil rokovanie o predaji elektrární v Taliansku
- 13:17 12.06.2015
- BRATISLAVA
Predseda vlády Robert Fico budúci týždeň v utorok nakoniec neabsolvuje pracovnú cestu do Ríma. V Taliansku mal rokovať s najvyššími predstaviteľmi spoločnosti Enel o predaji ich 66-percentného podielu Slovenských elektrární.
Sporom v predaji elektrární sú nedostavané bloky
Premiér naďalej tají, s akým postojom pôjde na rokovanie s talianskym investorom. "O nejakej pozícii, s ktorou pôjdeme na rokovanie do Ríma, budem informovať bezprostredne pred odchodom na túto pracovnú cestu," uviedol Fico.
Odporúčame:
Fico Talianom vysvetlí pevný postoj štátu voči elektrárňam
Podľa ostatných vyjadrení premiéra sa bude štát uchádzať aspoň o kúpu 17-percentného podielu Slovenských elektrární tak, aby štát navýšil svoj podiel v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny na majoritných 51 percent. Podľa slov predsedu vlády však budú musieť byť podmienky kúpy pre Slovensko výhodné a zaujímavé. Slovenská vláda nevylúčila ani možnosť, že od Talianov kúpi celý predávaný 66-percentný podiel elektrární.
Celý predaj komplikujú aj nedostavané dva bloky v Atómovej elektrárni Mochovce. Premiér Fico už niekoľkokrát varoval talianskeho investora, že jeho vláda s predajom ich podielu nebude súhlasiť, pokiaľ nedokončia dostavbu tretieho a štvrtého mochoveckého bloku.
Vláda s predajom výrazne nesúhlasí
"Povedali sme, že s predajom nesúhlasíme, pokiaľ nebude dokončený tretí a štvrtý blok v Mochovciach. Nerád by som bol, aby si príslovečne Taliani umyli ruky ako Pontský Pilát a odišli preč a nechali to všetko tak. Páni z talianskej spoločnosti Enel, ktorí ste zadarmo dostali 66 percent akcií Slovenských elektrární, buďte takí láskaví a dokončite tretí a štvrtý blok Mochoviec. Dajte garancie a záruky a potom sa môžeme baviť, čo ďalej," povedal v stredu na tlačovej besede po rokovaní vlády Fico.
Okrem štátu sa oficiálne o predávaný podiel Slovenských elektrární zaujímajú dvaja investori. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a o firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group. Hovorí sa, že ďalšie dve záväzné ponuky podali čínska spoločnosť China National Nuclear Corporation (CNCC) a fínska spoločnosť Fortum.
Čínska spoločnosť podľa generálneho riaditeľa Enelu Francesca Staraceho ešte zatiaľ ponuku na kúpu elektrární nepodala. Nevylúčil však, že tak tento ázijský investor nakoniec urobí. "Ponuku zatiaľ nepredložili... , zvažujú to ale, tak si myslím, že ju predložia," povedal pre agentúru Reuters Starace.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.
Konsolidácia by podľa Kamenického mala byť tvrdšia. Podľa analytikov by sa malo šetriť na výdavkoch
Konsolidácia verejných financií by do konca volebného obdobia mala byť tvrdšia, ako naznačil tento týždeň minister financií Ladislav Kamenický a mala by sa sústrediť najmä na výdavkovú stranu rozpočtu.
Zásoby plynu v Európe klesli pod 55 %
Zásoby plynu v európskych podzemných zásobníkoch plynu sú už nižšie ako pod 55 %. Vyplýva to z údajov Gas Infrastructure Europe.
Hlina: SPF a Lesy SR by mali vykonať pre kyberútok pasportizáciu majetku
Hlina chce materiál s výzvou predložiť na budúci týždeň na rokovanie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
KDH: Štát nepochopiteľne zlyháva vo využívaní eurofondov pre regióny
Opozičné KDH preto vyzýva vládu, aby dokázala, že to s regiónmi myslí naozaj vážne.
V rámci BRICS sa podľa Moskvy nediskutuje o vytvorení spoločnej meny
O vytvorení spoločnej meny v rámci zoskupenia BRICS sa nehovorilo a nehovorí, ale diskutuje sa o vytvorení spoločných investičných platforiem.