• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 24.12.2024Meniny má Adam a Eva
Bratislava

Deti sú najviac šikanové v školách, miesto má i na internete

  • 7:03 14.06.2015
  • BRATISLAVA
Deti sú najviac šikanové v školách, miesto má i na internete

Šikana medzi deťmi je najviac rozšírená v školách, no svoje miesto si postupne vytvára aj na internete vo forme tzv. kyberšikany. Vyplýva to z prieskumu, ktorý spravila nezisková organizácia Linka detskej istoty a je súčasťou medzinárodného prieskumu krajín V4. O jeho výsledkoch v Bratislave na tlačovej konferencii informovala sociologička linky Lýdia Marošiová. Okrem školy a internetu sa však deti so šikanou stretávajú i na ulici, doma či na internáte.

Údaje pracovníci linky získavali cez telefonáty detí či e-maily alebo tzv. live chaty. Podľa Marošiovej dáta zobrazujú realitu, pretože ide o deti, ktoré na linku volajú a pýtajú si pomoc či radu. Pracovníci sa detí nikdy nepýtajú nič viac, ako chcú samé povedať, upozornila. "Analyzovali sme 251 e-mailov od 174 odosielateľov a 482 hovorov," poznamenala.

Hovory vyberali podľa prelínania sa s témou šikany. Najviac volali deti od 11 do 14 rokov, pomer dievčatá a chlapci bol rovnaký, priemerný čas telefonátu bol do päť minút. "Je to príliš krátky čas na vypočutie si dieťaťa či poskytnutie nejakej rady," uviedla s tým, že dieťa môže mať tiež problém hovoriť.

Obeťami šikany sa najčastejšie stávajú chlapci

Z prieskumu vyplynulo, že chlapci sa častejšie stávajú obeťami šikany, dievčatá naopak šikany na internete či cez telefón a SMS. "Chlapci sú obeťami fyzických napádaní, dievčatá skôr vyhrážok či psychickej šikany. Chlapci si to vybavujú ručne - stručne, dievčatá používajú sofistikovanejšie spôsoby," povedala novinárom Marošiová. Dôvodom šikany v škole sú najmä vzťahy medzi spolužiakmi, ale aj problémy spojené s príchodom nového žiaka či s dobrým prospechom.

Šikanované deti podľa jej slov prežívajú strach, smútok, majú osobnostné problémy, v horších prípadoch sa začnú sebapoškodzovať či myslia na samovraždu. Najčastejšie sa deti stretávajú s telesným napádaním, no v telefonátoch s pracovníkmi Linky detskej istoty spomínali i vyhrážanie, slovné urážky, výsmech zo vzhľadu či sociálneho postavenia rodiny, ale aj zastrašovanie, kradnutie desiaty či ubližovanie cez počítač a e-mail.

Častejšími agresormi sú chlapci, tí šikanujú obe pohlavia, pričom dievčatá sa podľa Lýdie Marošiovej zameriavajú najmä na iné dievčatá. Agresori sa pohybujú v bezprostrednej blízkosti dieťaťa, najčastejšie sú to kamaráti zo školy, spolužiaci, no šikanujú tiež dospelí, učitelia, rodičia. Práve rodičov a učiteľov deti najčastejšie informujú o tom, že sú obeťou šikany.

Každá šikana je dlhodobá a opakuje sa

"Napriek tomu dieťaťu často dostatočne, fundovane a opakovane nepomáhajú. Každá šikana je dlhodobá a opakuje sa," vysvetlila sociologička. Deti na šikanu reagujú rôzne, často sú bezradné, nevedia, čo robiť. No tretina detí v telefonátoch podľa nej uviedla, že sa snažia problém riešiť. Trápia sa, majú strach či sú nahnevané, poznamenala. "Problém je vážny, vedia o ňom učitelia, vedia o ňom rodičia, no napriek tomu sa mu nevenuje dostatočná alebo odborná pozornosť," doplnila.

Ako na ňu nadviazala riaditeľka Linky detskej istoty Eva Dzurindová, na linku volajú deti, ktorým sa pomoci zrejme nedostalo a majú potrebu ju hľadať inde. Dospelí však možno podľa nej nevnímajú šikanu ako vážny či dôležitý problém. Podľa riaditeľa odboru prevencie kriminality ministerstva vnútra Jozefa Halcina je povinnosťou dospelých niečo spraviť. "Máme veľmi veľa práce pred sebou, máme čo robiť," poznamenal.

Pre organizáciu je tento prieskum mementom, že linka má stále veľký potenciál vypočuť hlasy mnohých detí. "Máme chuť to robiť ďalej, no potrebujeme pomoc okolia, štátu, verejnosti, pretože bez podpory by sme to nezvládli," povedala novinárom na záver Jana Šimončičová z linky.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovensko kúpi od Izraela systém protivzdušnej obrany Barak MX za 560 miliónov eur

Slovensko kúpi od Izraela systém protivzdušnej obrany Barak MX za 560 miliónov eur

VČERA - 21:33Domáce

Izrael súhlasil, že Slovensku predá moderný systém protivzdušnej obrany Barak MX za približne 560 miliónov eur, oznámilo v pondelok izraelské ministerstvo obrany.

Počasie na Štedrý deň: Meteorológovia varujú pred nebezpečným javom

Počasie na Štedrý deň: Meteorológovia varujú pred nebezpečným javom

VČERA - 19:19Domáce

Snehových zrážok na Štedrý deň podľa SHMÚ veľa nebude.

V Bratislave proti návšteve premiéra v Moskve protestujú stovky ľudí

V Bratislave proti návšteve premiéra v Moskve protestujú stovky ľudí

VČERA - 16:55Domáce

V hlavnom meste SR proti nedeľnej návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica v Moskve protestujú v pondelok pred Úradom vlády SR stovky ľudí.

SHMÚ varuje pred počasím, výstrahy platia aj na Štedrý deň

SHMÚ varuje pred počasím, výstrahy platia aj na Štedrý deň

VČERA - 15:43Domáce

SHMÚ varuje pred snehovými jazykmi a víchricou.