Modul Philae sa po mesiacoch ozval, z kométy poslal dáta

Po takmer sedemmesačnej odmlke sa opäť ozval pristávací robotický modul Philae, ktorý bol súčasťou vesmírnej sondy Rosetta a vlani v novembri pristál na kométe 67P/Čuriumov-Gerasimenko. Oznámila to v nedeľu na svojom blogu Európska vesmírna agentúra (ESA).
Philae komunikovala 85 sekúnd
Podľa DLR Philae komunikovala s pozemnou kontrolou 85 sekúnd. Odborníci DLR už vyhodnotili viac ako 300 nových dátových súborov. Analýza ukázala, že modul sa "prebudil" už skôr, no vedci zatiaľ nevedia, prečo sa mu nepodarilo nadviazať kontakt so Zemou.
V pamäti pristávacieho modulu sa nachádza ďalších 8000 dátových súborov s údajmi, čo sa s ním dialo v uplynulých mesiacoch na kométe. Ich prenos je však možný len v prípade ďalšieho kontaktu.
Philae pristál na kométe 12. novembra 2014. Od 12. marca sa odborníci z DLR pokúšali zachytiť signály modulu, pričom na tento účel opakovane zapli komunikačné jednotky materskej sondy Rosetta. Oba pokusy však boli neúspešné.
Kométa mieri smerom k Slnku
"Postavenie Philae a Rosetty možno nebolo priaznivé a pristávací modul je možno inak orientovaný, než ako si to predstavujeme," povedal Ulamec. Pred druhým pokusom o spojenie sa na kométe zvíril prach, takže Rosetta sa od nej musela dočasne vzdialiť a to mohlo sťažiť kontakt.
Po pristátí na kométe došla modulu po takmer 50 hodinách energia. Philae sa predtým niekoľkokrát odrazila od povrchu kométy a skončila na mieste, kde bol nedostatok slnečného žiarenia potrebného pre nabíjanie batérií. V súčasnej dobe mieri kométa 67P/Čuriumov-Gerasimenko smerom k Slnku, takže Philae zrejme získa dostatok energie.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.