Philae sa prebral z režimu spánku, vyslal signál z kométy
Modul Philae, ktorý sa od novembra nachádza na kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko, v nedeľu večer stredoeurópskeho letného času znova kontaktoval riadiace centrum Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v nemeckom Darmstadte. Išlo o tri krátke signály, ktoré trvali približne desať sekúnd.
"V nedeľu sme znova nadviazali kontakt. To je, samozrejme, dobré, ale stále sa snažíme prísť na to, prečo trvajú tie kontakty tak krátko. V sobotu to bolo iba 85 sekúnd a v nedeľu desať sekúnd v priebehu niekoľkých minút. Môže to mať spojitosť s orientáciou Rosetty, možno nie je natočená úplne správnym smerom. Ale Rosetta sa nachádza 200 kilometrov od kométy, a hoci spojenie by malo byť dostačujúce, nie je ani supersilné a ak nie sú v správnom postavení, tak môžete stratiť signál," uviedol Paolo Ferri z ESA s tým, že ďalšia príležitosť na kontakt s modulom bude už dnes. Kométa 67P/Churyumov-Gerasimenko sa momentálne nachádza 305 miliónov kilometrov od Zeme, pričom rádiový signál prekoná túto vzdialenosť za 16 minút.
Sonda Rosetta vypustila modul Philae na kométu 67P/Churyumov-Gerasimenko vlani 12. novembra o 9:35 SEČ. Modul pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým ľudskou rukou vyrobeným strojom na kométe.
Pri pristátí sa mu však nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne a preto sa odrazil. Na povrch kométy po druhý raz dosadol až o hodinu a 50 minút neskôr, potom sa odrazil ešte raz a po siedmich minútach pristál po tretí raz. Po niekoľkých dňoch sa mu však vybila batéria a prepol sa do hibernačného režimu. Počas krátkeho obdobia fungovania však stihol na povrchu kométy zaznamenať prítomnosť organických molekúl.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.