Parlament je chrlič zákonov, Pellegrini ho chce spomaliť
Legislatívny proces v Národnej rade SR by sa mal viac stransparentniť a spomaliť. Myslí si to predseda parlamentu Peter Pellegrini. Šéf parlamentu chce, aby s kolegami naprieč politickým spektrom pripravili do konca augusta novelu rokovacieho poriadku, ktorá zohľadní v tomto smere pripomienky odbornej a laickej verejnosti.
Pellegrini zdôraznil, že v krátkom čase sa chce stretnúť aj so zástupcami verejnosti, ktorí sa tejto problematike venujú, vypočuť si ich návrhy a prípadne zvolať politické grémium a tam diskutovať aj za ich účasti.
Parlament má plniť kontrolnú úlohu
Podľa Pellegriniho úloha parlamentu do budúcna nie je postavená na tom, aby prijímal množstvo zákonov každý mesiac, ale aby si plnil aj kontrolnú úlohu a aby sa na jeho pôde diskutovalo o závažných spoločenských témach. Vie si preto do budúcna predstaviť takú úpravu rokovacieho poriadku, ktorá by stanovila lehoty pri predkladaní pozmeňujúcich návrhov a parlament by nebol taký expresne rýchly pri prijímaní legislatívy.
Dnes rokovací poriadok dovoľuje predložiť pozmeňujúci návrh kedykoľvek počas rozpravy, aj krátko pred hlasovaním, pripomenul Pellegrini. Podľa neho je na diskusiu, či pozmeňujúce návrhy poslancov by nemali byť istý čas pred podaním zverejnené.
Tiež je otázkou, či pozmeňujúci návrh poslancov predložený v pléne by nemal byť opäť prerokovaný vo výbore, prípadne či by poslanecké pozmeňovacie návrhy nemali mať doložku ekonomických či sociálnych vplyvov a kto by ju mal vypracovať. "Je potrebné nájsť efektívny spôsob, ako informovať verejnosť o podaní poslaneckého pozmeňujúceho návrhu, aby sa na dianie v parlamente dalo včas reagovať," zdôraznil.
Téma si vyžaduje diskusiu
To, či by mala mať verejnosť právo predkladať pripomienky aj k poslaneckým návrhom zákonov, je podľa Pellegriniho veľmi citlivá otázka. Ide tu o zákonodarnú iniciatívu poslanca, ktorá mu vyplýva z ústavy, upozornil. Otvorená je aj otázka, kto by vyhodnocoval tieto pripomienky. Nevie si technicky predstaviť, že by to robila Kancelária Národnej rady SR. Bolo by to asi na predkladateľoch, teda poslancoch, dodal. Otázne je, či by to mali robiť dobrovoľne, alebo povinne. Táto téma si skutočne vyžaduje širšiu diskusiu, zdôraznil Pellegrini.
Na základe Zákona o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR by mal od januára oficiálne fungovať aj nový právny a informačný portál www.slov-lex.sk. Ten už funguje v pilotnej prevádzke a okrem iného obsahuje konsolidované znenia zákonov, to znamená zákony aj so zapracovanými novelami. Cez portál by mal byť celý proces prípravy zákonov prehľadnejší.
Predseda parlamentu by bol rád, ak by Národná rada SR mala obdobný informačný systém, ktorý by aj čerpal zo slov-lexu a na pôde parlamentu by sa dopĺňal. Bolo by tak možné vidieť, ako pozmeňujúce návrhy môžu meniť text existujúceho zákona. Teraz na pôde parlamentu pracujeme s textami zákonov a pozmeňujúcich návrhov iba vo formáte pdf, dodal.
Zákon o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR dalo ministerstvo do pripomienkového konania v apríli. Prišlo k nemu 356 pripomienok, z toho 84 zásadných. V súčasnosti vyhodnocujú pripomienky a závery z rozporových konaní.
Počasie na Štedrý deň: Meteorológovia varujú pred nebezpečným javom
Snehových zrážok na Štedrý deň podľa SHMÚ veľa nebude.
Silné sneženie komplikuje dopravu, na týchto úsekoch ciest si dávajte pozor
Na viacerých cestách je pokrývka snehu.
V Bratislave proti návšteve premiéra v Moskve protestujú stovky ľudí
V hlavnom meste SR proti nedeľnej návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica v Moskve protestujú v pondelok pred Úradom vlády SR stovky ľudí.
SHMÚ varuje pred počasím, výstrahy platia aj na Štedrý deň
SHMÚ varuje pred snehovými jazykmi a víchricou.
Policajti objasnili víkendový požiar supermarketu, vznikla škoda za viac ako milión eur
Polícia vypátrala podpaľača supermarketu.