Najčastejšie letné ochorenia

Počas teplých letných dní sa zdá, že baktérie a infekcie sa šíria akosi rýchlejšie. Ak si chcete leto vychutnať v plnom zdraví, dajte si pozor na tieto najčastejšie letné ochorenia.
Salmonelóza
Toto črevné infekčné ochorenie je jedným z najrozšírenejších práve počas leta. Medzi jej príznaky patrí zvracanie, hnačky a zvýšená teplota. Najčastejšie sa ňou dá nakaziť zo zmrzliny a nanukov, ale aj konzumáciou nesprávne skladovaného mäsa alebo ovocia. Dávajte si preto veľký pozor na pôvod a kvalitu týchto potravín.
Hnačky
Tento problém poznajú najmä rodičia malých detí, u ktorých sa v lete môžu vyskytnúť hnačky častejšie. Horúce počasie totiž praje baktériám a vírusom, ktoré hnačku spôsobujú. Aby sme sa tomuto ochoreniu vyhli, je vhodné dôsledne dodržiavať hygienu a pitný režim. Taktiež netreba experimentovať s exotickým ovocím a v zahraničí si dajte pozor na zdroje tečúcej pitnej vody.
Chrípka a angína
Aj keď sa tieto ochorenia zvyknú rozšíriť skôr na jeseň, v lete chrípku spôsobujú echovírusy. Nádchu si môžeme privodiť nedostatočným pitným režimom a pričastým slnením. Striedanie horúceho a chladného prostredia – napríklad ak sa z horúčav vonku vrátime do klimatizovaného priestoru, tiež oslabuje imunitu, čím sa náš organizmus stáva menej odolný voči echovírusom. Angína môže vzniknúť tiež, ak sa často schladzujeme ľadovými nápojmi, čím si znižujeme obranyschopnosť sliznice v krku.
Zápal stredného ucha
Vzniká najmä u ľudí, ktorí sa radi vo vode potápajú a do uší im vnikne voda. Zvyčajne je ucho iba podráždené a tento stav prejde po tom, ako si vodu z uší doslova vytrasieme von. Ak sa ale bolesť zhoršuje a k tomu sa pridá horúčka, zvyčajne ide o zápal stredného ucha a vtedy je vhodné vyhľadať lekára.
Pohlavné choroby
Letné flirty môžu skončiť veľmi nepríjemne a často si z dovolenky donesieme aj niečo iné, než len fotky a spomienky. Dávajte si teda pozor na ochranu nielen pred neželaným tehotenstvom, ale aj pohlavnými chorobami.
Čítajte: Horúčavy vplývajú na organizmus, pozor na stravu a infekcie
Naviac, počas leta a kúpania v mori, bazénoch, či jazerách, riskujú najmä ženy rôzne gynekologické ochorenia. Vyberajte si teda také vodné plochy, ktoré sú na kúpanie vhodné, dbajte o hygienu a vždy sa čo najskôr z mokrých plaviek prezlečte do suchého bavlneného odevu.
Úpal a úžeh
Sú zrejme najčastejšími letnými ochoreniami. Vznikajú nadmerným prehriatim organizmu alebo dlhodobým pobytom na slnku. Predchádzame im tak, že sa vyhýbame dlhému pobytu na priamom slnku, dodržiavame pitný režim a nosíme pokrývku hlavy.
Čítajte: Nástrahy leta - úžeh a úpal. Viete si s nimi poradiť?
Borelióza
Ak vás v lete uhryzol kliešť, zbystrite pozornosť. Po pár týždňoch sa totiž môže rozvinúť prvá fáza boreliózy – infekcie, ktorú prenášajú kliešte. Jej príznaky nepodceňujete, pripomínajú bežnú letnú chrípku a na mieste, kde sa nachádzal kliešť, sa zvykne vytvoriť červený fľak. V skorom štádiu sa lieči pomerne ľahko antibiotikami. Vakcína proti nej zatiaľ neexistuje a ak sa nelieči, dokáže narobiť poriadne problémy srdcu, cievam, kĺbom a aj nervovému systému.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.