Prevádzka slovensko-maďarského plynovodu je ohrozená
- 16:08 18.06.2015
- BRATISLAVA
Začatie komerčnej prevádzky slovensko-maďarského plynovodu je ohrozené. Podľa slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, maďarská strana totiž nesplnila podmienky kontraktu.
Eustream vyžaduje zaistenie bezpečnosti
Uvedený fakt je podľa Eustreamu neprekonateľnou prekážkou brániacou prevádzkovaniu slovenskej časti slovensko-maďarského plynovodu. "Práce na samotnom potrubí a optickom prepojení IRCS sú dokončené, stavenisko však nie je uvedené do stavu, ktorý by mal podľa príslušných zmlúv nastať pred prevzatím diela a my nie sme vlastníkom príslušnej časti potrubia pod riekou Ipeľ," dodal Chuguryan.
Eustream neprevezme dielo, kým nebude zaistená bezpečnosť celej oblasti. "Maďarská strana je povinná vykonať sanáciu neúspešného prvého vrtu IRCS, ktorú si vyžadujú maďarské aj slovenské úrady," konštatoval Chuguryan, podľa ktorého je slovenský prepravca plynu pripravený spustiť komerčnú prevádzku plynovodu okamžite po vyriešení tejto problematiky.
Plyn podľa Maďarov začne prúdiť od júla
Maďarská strana tvrdí, že cez nový slovensko-maďarský plynovod začne prúdiť plyn od 1. júla tohto roka. Vyhlásil to v utorok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjartó po stretnutí s podpredsedom Európskej komisie Marošom Ševčovičom.
Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojilo vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území.
Projekt podporila aj Európska únia
Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.
Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktoré má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Slovensko tak získa prístup k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.
Konsolidácia by podľa Kamenického mala byť tvrdšia. Podľa analytikov by sa malo šetriť na výdavkoch
Konsolidácia verejných financií by do konca volebného obdobia mala byť tvrdšia, ako naznačil tento týždeň minister financií Ladislav Kamenický a mala by sa sústrediť najmä na výdavkovú stranu rozpočtu.
Zásoby plynu v Európe klesli pod 55 %
Zásoby plynu v európskych podzemných zásobníkoch plynu sú už nižšie ako pod 55 %. Vyplýva to z údajov Gas Infrastructure Europe.
Hlina: SPF a Lesy SR by mali vykonať pre kyberútok pasportizáciu majetku
Hlina chce materiál s výzvou predložiť na budúci týždeň na rokovanie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
KDH: Štát nepochopiteľne zlyháva vo využívaní eurofondov pre regióny
Opozičné KDH preto vyzýva vládu, aby dokázala, že to s regiónmi myslí naozaj vážne.
V rámci BRICS sa podľa Moskvy nediskutuje o vytvorení spoločnej meny
O vytvorení spoločnej meny v rámci zoskupenia BRICS sa nehovorilo a nehovorí, ale diskutuje sa o vytvorení spoločných investičných platforiem.