Ako kofeín škodí vášmu zdraviu
Kofeín je súčasťou každodenného života mnohých ľudí. Niektorí sú dokonca na kofeíne závislí. Odborníci sa domnievajú, že malé množstvo kofeínu nie je nebezpečné.
Malé množstvo kofeínu môže byť v skutočnosti veľmi prospešné ako liek na depresiu. Dokonca môže pomôcť pri prevencii Alzheimerovej choroby a cukrovky.
Problém je, že väčšina ľudí, ktorí konzumujú kofeín, si doprajú stredné až vysoké dávky. Najhoršie sú však kofeínové doplnky stravy, ktoré obsahujú aj množstvo iných škodlivých látok.
Čítajte: Energetické nápoje vás môžu zabiť!
Dr. Jack James, ktorý je šéfredaktor časopisu Journal of Caffeine Research a vedúci katedry psychológie na univerzite v Reykjavíku sa domnieva, že kofeín je príčinou mnohých predčasných úmrtí, pretože sa neberie dostatočne vážne.
Verí, že príliš časté pridávané kofeínu do liekov, energetických nápojov a alkoholických nápojov predstavuje vážnu hrozbu. Dokonca hovorí, že by sa mali zdaňovať rovnako ako alkohol a cigarety a že predaj produktov s kofeínom by mal byť obmedzený, pokiaľ ide o deti.
Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, než vypijete ďalšiu šálku kávy alebo energetický nápoj.
Kofeín a Hemoroidy
Priveľa kofeínu nespôsobuje hemoroidy, no môže ich liečenie sťažiť. Veľa kofeínu môže často viesť k hnačkám alebo zápcham. To samozrejme nie dobré, ak máte hemoroidy, pretože ich to môže otvárať a sťažiť liečenie.
Problémy so spánkom
Podľa časopisu Forbes trvá telu až 24 hodín, kým vyplaví všetok kofeín z vášho systému. To vytvára kofeínový cyklus, z ktorého sa ťažko dostáva von. Ak si dáte šálku kávy o 9 ráno, o 9 večer bude vo vašom systéme ešte stále 25 percent kofeínu. Kofeín samozrejme sťažuje zaspávanie. No aj keď už konečne zaspíte, kofeín zníži REM, ktorý je zásadný pre dobrý nočný spánok.
Na druhý deň ráno sa prebudíte a stále cítite únavu. Takže vypijete znovu šálku kávy alebo energetický nápoj. To vám na chvíľu pomôže. Ale ako kofeín ustupuje, únava znovu prichádza popoludní a s ňou aj ďalšia šálka. Teraz je kofeín opäť vo vašom systéme pred spaním.
Pálenie záhy a gastroezofageálny reflux
Po vypití kávy, aj keď je bez kofeínu, sa tlak na ventil umiestnený medzi žalúdkom a pažerákom znižuje. To umožňuje kyslým látkam v žalúdku, aby ľahšie stúpali hore cez pažerák, čo často vedie ku gastroezofageálnemu refluxu, alebo páleniu záhy.
Nespôsobuje to len káva, energetické nápoje môžu byť ešte horšie. Veľa kofeínových nápojov obsahuje cukor a kyselinu fosforečnú. Tieto nápoje majú extrémne nízke pH, iba sa okolo 2. Sú príliš kyslé a časom sa váš pažerák a žalúdok stane mimoriadne citlivý na čokoľvek kyslé alebo pikantné.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.