Najčastejšie zlozvyky: Prečo je také ťažké sa ich zbaviť?

Niektoré z našich zlozvykov škodia zdraviu, iné sú zase okoliu veľmi nepríjemné. Ktorými zlozvykmi trpíme najčastejšie a prečo je pre nás také ťažké s nimi skoncovať?
Psychológovia sa zhodujú na tom, že väčšinu zlozvykov si vytvoríme, aby sme sa zbavili stresu, napätia alebo iných nepríjemných pocitov. Sú to v podstate automatizované procesy, barličky, ktoré často nevedomky používame.
-
Fajčenie
Je najčastejším zlozvykom, ktorý aj najviac ohrozuje naše zdravie. Momentálne je na svete viac, než 1,1 miliardy fajčiarov. Na ochorenia súvisiace s fajčením ročne zomiera okolo 3,5 milióna ľudí. Fajčiari majú celkovo vyššiu úmrtnosť a tiež vyššie šance na rozvinutie ochorenia dýchacích ciest. Okrem toho, že fajčiari ohrozujú seba, cigaretový dym je okoliu nepríjemný a nefajčiari takisto riskujú rôzne ochorenia dýchacích ciest, ak sa mu často a dlho vystavujú.
-
Obhrýzanie nechtov
Alebo odborne onychofágia je pomerne častá u detí – vyskytuje sa až u 30%. Aj keď väčšinou sa riešia iba jej estetické dôsledky, v skutočnosti ide o ľahkú neurózu, ktorá prezrádza nervozitu, stres a tlak. Naviac sa takto prenáša veľa baktérií z rúk do úst, čo môže spôsobiť infekčné ochorenia. Nechty si ale hryzú aj dospelí ľudia a príčiny sú rovnaké, ako u detí.
-
Špáranie sa v nose
Tento zlozvyk, ktorý robia deti i dospelí, je odpudzujúci najmä pre okolie. Niektorí vedci ale tvrdia, že pre vývoj imunity u detí môže byť pozitívom, že zjedia svoje baktérie z nosa – takto si vraj telo na ne zvykne. U dospelých sa ale zvyšuje pocit suchej sliznice nosa. Tento zlozvyk má aj svoje odborné meno – rhinotillexománia.
-
Praskanie kĺbov na rukách
Zvuk praskajúcich kĺbov je príjemný zrejme iba pre ich majiteľa. Väčšinu ostatných ľudí ale veľmi irituje. Okrem toho si takto ničíme kĺbové väzivá, čo môže vyústiť do hypermobility, teda nadmernej pohyblivosti kĺbov.
-
Hranie sa s vlasmi
Ženy majú sklony sa hrať s vlasmi, omotávať si končeky vlasov o prst a poťahovať ich. Opäť ide o zlozvyk spôsobený nudou alebo nervozitou. Naviac sa takto vlasy a najmä ich končeky omnoho rýchlejšie ničia.
-
Vynechávanie raňajok a večerné vyjedanie
Niektorí z nás raňajky jednoducho v rannom zhone nestíhajú, iní ich zase vynechávajú kvôli štíhlej línii. Raňajky sú ale dôležitým začiatkom dňa – prijatím správnych živín totiž naštartujete svoje telo aj mozog, čo sa pozitívne odrazí na vašom výkone v práci alebo v škole a aj na nálade.
Naopak večerným vyjedaním zvyšujeme naše šance pribrať a takisto pociťovať depresiu. Naše telo má tendenciu si najmä večer pýtať sladké, slané, či kalorické jedlá, ale dôležité je týmto nutkaniam odolať, alebo nezdravé večerné pochúťky nahradiť niečím zdravším.
Medzi ďalšie časté zlozvyky patrí aj sedenie s prekríženými nohami alebo prekladanie nohy cez nohu. Dámy zase chodievajú často spať neodlíčené no a pre obe pohlavia platí, že trávime priveľa času hraním sa s telefónom. Bojovali ste niekedy so zlozvykmi? Ako sa vám podarilo ich zbaviť?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.