Telo potrebuje fosfor, nielen kvôli kostiam a zubom
Minerál fosfor si zvyčajne spájame s pevnými kosťami a zdravými zubami. V organizme má ale ďaleko viac funkcií, než by ste tipovali. Pozrime sa na to, ktoré orgány ho potrebujú a prečo.
Fosfor je spolu s vápnikom jedným z najdôležitejších stavebných prvkov kostí a zubov, kde sa koncentruje až 85% tohto minerálu. Jeho nedostatok sa teda prejaví hlavne na týchto častiach nášho tela, konkrétnejšie budeme mať slabé kosti a ťažkosti s kĺbmi.
U detí môžu nastať rastové problémy a u zubov sa spustí vyššia kazivosť, pretože sa nedostatkom fosforu oslabí zubná sklovina. Ďalšími z príznakov nedostatku je aj citlivá pokožka, nechutenstvo, nedostatok energie a dokonca aj znížené libido.
Kam ide zvyšok fosforu?
Zvyšných 15% fosforu si telo rozdelí medzi niekoľko orgánov. Časť putuje do obličiek, ktorým pomáha filtrovať a vylučovať toxíny z tela. Ďalšiu časť si berie mozog, kde preukázateľne podporuje kognitívne funkcie a chráni pred vznikom Alzheimerovej choroby, či demencie. Fosfor má veľký význam pre organizmus aj preto, že v tráviacom systéme stimuluje vstrebávanie niancínu a riboflavínu, čo sú dva druhy vitamínu B.
Tento minerál dokáže pomôcť namáhaným svalom a väzom po ťažkom cvičení alebo fyzickej námahe. Fosfor sa tiež podieľa na tvorbe bielkovín v organizme a aj na udržaní hormonálnej rovnováhy. Podľa posledných výskumov má ale vplyv aj na pravidelný rytmus srdca.
V týchto surovinách nájdete najviac fosforu
- Ryby
- Orechy
- Morské plody
- Mliečne výrobky
- Strukoviny
- Tekvicové, slnečnicové, ľanové, chia semiačka
- Orechy
Odporúčaná denná dávka fosforu je 700 mg pre dospelých a u detí je to okolo 1000mg. Tieto hodnoty radšej neprekračujte, pretože nadmerná hladina fosforu v tele môže spôsobiť hnačku a pri väčšom predávkovaní tvrdnutie tkanív a niektorých orgánov. Takisto bude mať organizmus problém vstrebávať železo, horčík alebo vápnik.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.