USA špehovali francúzskych prezidentov vrátene Hollanda
- 19:04 24.06.2015
- PARÍŽ
Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) špehovala troch posledných francúzskych prezidentov, informovala v utorok večer webová stránka WikiLeaks.
Zoznam odpočúvaných politikov siaha od prezidentov Jacqua Chiraca, Nicolasa Sarkozyho a Francoisa Hollanda po vysokopostavených predstaviteľov vlády, uviedla stránka s odvolaním sa na tajné správy spravodajskej služby a ďalšie dokumenty, ktoré zverejnila.
O odhaleniach informovali ako prví francúzsky denník Libération a spravodajský web Mediapart, ktorí s WikiLeaks spolupracovali. NSA podľa nich tajne sledovala prezidentov najmenej od roku 2006 do mája 2012, teda mesiaca, keď Hollande prevzal funkciu hlavy štátu od Sarkozyho.
Zverejnené dokumenty sú podľa WikiLeaks výsledkom cieleného sledovania komunikácie Hollanda, Sarkozyho (prezidentom bol v rokoch 2007-2012) a Chiraca (1995-2007), ako aj francúzskych ministrov a francúzskeho veľvyslanca v USA zo strany NSA.
Čitatelia môžu očakávať aj ďalšie odhalenia
Stránka WikiLeaks v tlačovej správe vyzdvihla z obsahu odpočutej komunikácie niekoľko oblastí - zachytené diskusie francúzskych vládnych činiteľov sa týkali okrem iného svetovej finančnej krízy, dlhovej krízy Grécka či vzťahu medzi Hollandovou vládou a nemeckou vládou kancelárky Angely Merkelovej, píše agentúra Reuters.
Bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden vyvolal rozruch v Nemecku, keď prezradil, že Washington uskutočňoval rozsiahlu elektronickú špionáž v spolkovej republike, a tvrdil, že NSA odpočúvala Merkelovej telefón.
WikiLeaks uviedli, že francúzski čitatelia "môžu očakávať ďalšie aktuálne a dôležité odhalenia v blízkej budúcnosti".
Autentickosť dokumentov nebola bezprostredne potvrdená. Hovorca WikiLeaks Kristinn Hrafnsson pre agentúru Associated Press (AP) povedal, že je o nej presvedčený, a poukázal na preukázanú pravosť predošlých dokumentov hromadne zverejnených jeho organizáciou.
Kancelária Hollanda ani zástupcovia Chiraca sa k správam zatiaľ nevyjadrili. Spolupracovník Sarkozyho pre AP povedal, že exprezident považuje takéto metódy za neprijateľné, najmä zo strany spojenca.
Obama chce ukončiť špionážne praktiky
Prezident USA Barack Obama v telefonáte s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom zopakoval, že Spojené štáty sú odhodlané ukončiť sledovacie praktiky z minulosti, ktoré boli spojencami označené za "neprípustné". Informoval o tom Hollandov úrad.
Obaja lídri sa rozprávali po tom, čo stránka WikiLeaks v utorok večer odhalila, že Washington minimálne v rokoch 2006-2012 sledoval troch francúzskych prezidentov.
"Prezident Obama znovu zopakoval svoje jednoznačné, pevné odhodlanie... ukončiť špionážne praktiky, ku ktorým zrejme dochádzalo v minulosti a ktoré sú medzi spojencami neprijateľné," uviedol podľa tlačovej agentúra Reuters vo vyhlásení úrad francúzskeho prezidenta.
Vo vyhlásení sa dodávalo, že vysokopostavení predstavitelia francúzskych tajných služieb pôjdu čoskoro do Washingtonu, aby posilnili spoluprácu medzi oboma krajinami.
Viacerí francúzski politici v utorok neskoro večer vyjadrili znechutenie nad správami na sociálnych sieťach. "A znova zisťujeme, že USA nemajú spojencov, majú len terče alebo vazalov," uviedol poslanec vládnucich socialistov Jean-Jacques Urvoas na Twitteri.
Hollande zvolal mimoriadne zasadnutie
Francúzsky prezident Francois Hollande zvolal v stredu mimoriadne zasadnutie najvyšších bezpečnostných predstaviteľov Francúzska. Údajné sledovanie označil Hollande za "neprijateľné", informovala agentúra Reuters.
"Francúzsko nebude tolerovať aktivity, ktoré ohrozujú jeho bezpečnosť a obranu jeho záujmov," oznámil tlačový úrad prezidentskej kancelárie po skončení mimoriadneho stretnutia ministrov a armádnych veliteľov.
Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius si v tejto súvislosti predvolal dnes veľvyslanca Spojených štátov vo Francúzsku, uviedol Reuters s odvolaním sa na zdroj z prostredia francúzskej diplomacie.
Stredajšia schôdzka bola zvolaná s cieľom vyhodnotiť zverejnené informácie a následne vyvodiť príslušné závery, povedal nemenovaný člen poradného tímu prezidentskej kancelárie.
Odpočúvanie je medzi spojencami neprípustné
Francúzsky premiér Manuel Valls uviedol, že Spojené štáty musia čo najrýchlejšie urobiť všetko, čo je v ich silách, aby napravili škody, ktoré na americko-francúzskych vzťahoch napáchala americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) tým, že odpočúvala francúzskych prezidentov. Informovala o tom agentúra AP.
Valls pred poslancami francúzskeho parlamentu vyhlásil, že odpočúvanie zo strany NSA, ako je opísané v dokumentoch zverejnených internetovou stránkou WikiLeaks, je medzi spojencami "neprípustné". Premiér ďalej uviedol, že francúzske ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo americkú veľvyslankyňu Jane Hartleyovú, aby k aktivitám NSA poskytla "oficiálne vysvetlenie".
Podľa Vallsa by v najbližších hodinách o téme odpočúvania mal so svojím americkým náprotivkom Barackom Obamom hovoriť aj francúzsky prezident Francois Hollande, pričom do Spojených štátov majú namierené aj vysokopostavení predstavitelia francúzskych tajných služieb.
Dvadsať rokov od ničivého cunami: Svet si pripomína 220.000 obetí
Zvukom sirén si vo štvrtok v indonézskom meste Banda Aceh pripomenuli pamiatku viac než 220.000 obetí na životoch, ktoré si pred 20 rokmi vyžiadali ničivé prívalové vlny cunami v Indickom oceáne.
Politický rozkol vo vianočných posolstvách amerických lídrov
Americký prezident Joe Biden a jeho novozvolený nástupca Donald Trump vydali v stredu ostro kontrastujúce vianočné posolstvá.
Vyšetrovanie útoku na Magdeburgské vianočné trhy: Chyby polície pod drobnohľadom
Vyšetrovanie minulotýždňového útoku na vianočné trhy v Magdeburgu sa sústreďuje aj na možné chyby v činnosti polície.
Karol III. sa v príhovore poďakoval zdravotníkom, ktorí sa oňho starali
Britský kráľ Karol III., ktorý sa lieči na bližšie nešpecifikovanú formu rakoviny, sa vo svojom stredajšom vianočnom príhovore poďakoval „obetavým“ lekárom a zdravotným sestrám.
Ruská nákladná loď bola v Stredozemnom mori údajne terčom teroristického útoku
Príčinou pondelňajšieho potopenia ruskej nákladnej lode Ursa Major v Stredozemnom mori bol cielený teroristický útok.