Ako sa prejavuje predávkovanie vitamínmi?
Naše telo pri nedostatku vitamínov trpí. Ak to ale s výživovými doplnkami preženieme, spravíme si medvediu službu. Prečítajte si, ako sa prejavuje predávkovanie vitamínmi.
Vitamínmi, ktoré bežne prijímame v strave, sa predávkovať nemôžeme. Týka sa to iba tabletiek a výživových doplnkov, ktorými s obľubou svoje zdravie podporujeme. Ak ale pravidelne prekračujete odporúčanú dennú dávku, riskujete vážne zdravotné problémy.
V súvislostí s predávkovaním vitamínmi sa hovorí o hypervitaminóze. Tá sa týka predovšetkým vitamínov,ktoré sú rozpustné v tukoch – teda vitamíny A, D, E a K. Kým sa rozpustia, strávia dlhšie obdobie v pečeni, ich nadmerná koncentrácia teda môže spôsobiť poškodenie tohto orgánu.
- Hypervitaminóza A sa prejavuje popraskanými alebo krvácajúcimi perami a podráždenosťou. Je veľmi nebezpečná najmä pre tehotné ženy, keďže môže poškodiť vývoj plodu. Tiež sa zvyšuje riziko zlomenín.
- Hypervitaminóza D môže narušiť správny rast u detí, spôsobí odvápnenie mäkkých tkanív a poškodí obličky.
- Hypervitaminóza E sa prejaví hnačkami a žalúdočnými problémami.
Vitamíny, ktoré sú rozpustné vo vode, nám toľko problémov nenarobia. Obličky ich dokážu jednoducho filtrovať a dostať z tela von. Platí to napríklad o vitamíne C.
Pozor ale na vitamín B, najmä na pyridoxín (B6) a niacín (B3), ktoré síce sú rozpustné vo vode, ale pri ich predávkovaní môžeme mať dočasné problémy s pečeňou, pokožkou alebo nervami.
Čítajte: 12 prírodných alternatív k ibuprofenu, ktoré naozaj účinkujú
Predávkovanie selénom má svoj vlastný názov – selenóza. Prejavuje sa vypadávaním vlasov, zvracaním, nevoľnosťou a vo vzácnych prípadoch sa môžu vyskytnúť aj kŕče.
Aj zinkom sa môžeme predávkovať. To sa zvykne najskôr prejaviť nevoľnosťou, pri dlhodobom nadmernom užívaní ale riskujeme, že náš organizmus (dočasne) stratí schopnosť vstrebávať meď a železo.
Ak naše telo nedokáže vylúčiť nadmerné dávky horčíka, prejaví sa to slabosťou až letargiou. Dochádza k zníženiu krvného tlaku, čo povedie ku závratom a nepravidelnému rytmu srdca.
Hyperkalciémia je predávkovanie draslíkom. Spôsobuje brnenie končatín a pocity slabosti, v horších prípadoch svalovú paralýzu a nepravidelný rytmus srdca. Je nebezpečná najmä pre ľudí, ktorí majú problémy s obličkami – môže im hroziť otrava.
Predávkovanie vápnikom sa prejaví takzvaným zavápnením organizmu. To znamená, že nastúpia problémy s obličkami. Rovnako môže mať organizmus problém vstrebať niektoré látky, najmä železo, zinok a horčík.
Nepríjemné prejavy predávkovania vitamínmi zvyčajne zmiznú po tom, ako sa vstrebú alebo vylúčia z organizmu. Ak vaše problémy napriek vysadeniu tabletiek pretrvávajú, vyhľadajte lekársku pomoc. Predávkovaniu sa ale dá ľahko zabrániť tým, že budete dodržiavať odporúčané denné množstvo.
Intímne zdravie v zime: Na toto by ženy nemali zabúdať v chladných mesiacoch
Chladné počasie môže mnohým ženám priniesť zdravotné komplikácie.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.