Vládny špeciál priviezol Slovákov z Tuniska, letí po ďalších
Z Tuniska sa v nedeľu po polnoci podarilo dopraviť na bratislavské letisko 116 slovenských občanov.
KRVAVÝ PIATOK:
Tento muž zastrelil v Tunisku 38 ľudí, miloval tanec a párty
Video: V kuvajtskej mešite sa odpálil samovražedný útočník
Islamista zabíjal pri Lyone, po výbuchu našli bezhlavé telo
Situácia v Tunisku bola zmätočná
Ako sa na letisku pre médiá vyjadrili niektorí cestujúci, situácia v Tunisku bola podľa nich zmätočná, niektorí nevedeli presne, čo sa stalo, a ako niektorí Slováci uviedli, hlavne bezprostredne po teroristickom útoku sa šírili rôzne informácie. "Báli sme sa," odznievalo na letisku po prílete 116 Slovákov najčastejšie.
Vládne lietadlo pre slovenských dovolenkárov vyletelo približne o 19:00 hodine, krátko po tom, čo sa Slovensku podarilo získať povolenie na prelet a pristátie v Tunisku. Medzi obeťami piatkového útoku v tuniskom meste Sousse neboli žiadni slovenskí občania. Ministerstvo zahraničných vecí vďaka systému dobrovoľnej registrácie vedelo o 160 Slovákov v krajine, napokon z komunikácie s cestovnými kanceláriami zistili, že ich je tam viac ako 600.
Rezort preto odporúča Slovákom cestujúcim do zahraničia, aby sa na ich stránke zaregistrovali. Vďaka tomu sa ministerstvo so Slovákmi v zahraničí dokáže rýchlejšie spojiť v prípade, ak sa niečo stane, alebo ich včas varovať. Registrácia je dostupná na internetovej adrese https://www.mzv.sk/Register.
Súvisiace:
Majú teroristické útoky radikálov počas ramadánu spojitosť?
Nechápem, ako to mohol urobiť, povedala manželka teroristu
Francúzsko je v najvyššej pohotovosti, hrozia ďalšie útoky
Toto na letiskách po útokoch nehovorte, hrozí mastná pokuta
Tunisko po útoku zavrie mešity, hromadí sa tam násilie
Slovensko vyhodnocuje situáciu
Takmer 40 obetí si vyžiadal piatkový útok na pláži pred hotelom na pobreží v blízkosti tuniského mesta Sousse. Medzi obeťami sú hlavne Briti, ale podľa tuniských úradov aj občania Nemecka, Belgicka a Írska. K útoku sa prihlásil tzv. Islamský štát. Ten spáchal v Tunisku teroristický atentát aj v marci tohto roka. Vtedy si tragédia vyžiadala takmer 25 obetí. Po členov folklórneho súboru vtedy takisto vyslalo ministerstvo vnútra v spolupráci s rezortom zahraničia vládny špeciál. Vrátila sa ním približne tridsiatka detí.
České ministerstvo zahraničných vecí už vydalo odporúčanie pred cestovaním do Tuniska. Svojich občanov vyzýva k maximálnej obozretnosti a odporúča vyhýbať sa miestam s veľkou koncentráciou osôb, ale aj individuálnemu cestovaniu po krajine, uvádza na svojej internetovej stránke.
Ako upozorňuje hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano, pre Tunisko stále platí cestovné odporúčanie "zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí". "V súvislosti s piatkový útokom v tuniskom meste Sousse vyhodnocujeme všetky relevantné informácie, vyhodnocujeme situáciu, a to aj v komunikácii s ďalšími partnermi v rámci Európskej únie. Zatiaľ nemeníme aktuálne cestovné odporúčanie pre Tunisko, ale nevylučujeme možnosť prípadnej zmeny na základe vyhodnotenia situácie," informuje Stano.
Ako dodal, v tejto fáze ministerstvo odporúča pri pobyte v krajine vysokú ostražitosť a rešpektovanie pokynov bezpečnostných zložiek a hotelového personálu. Ministerstvo cestovné odporúčanie do Tuniska vydalo už začiatkom júna.
Hnutie Slovensko ostro odsudzuje rokovanie premiéra s Vladimírom Putinom
Opozičné hnutie Slovensko ostro odsudzuje rokovanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.
Pozor na poľadovicu, situáciu skomplikuje vo viacerých okresoch
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou.
Streľba v obci na západe: Na mieste sú policajti
Polícia na mieste preveruje oznámenie o streľbe.
Cestári varujú pred silným snežením, pozor dajte v tejto oblasti
Dopravu na cestách komplikuje sneženie a zľadovatený sneh.
Túto hračku deťom nedávajte, môže spôsobiť zvracanie a kŕče
Inšpektori upozorňujú na nebezpečnú hračku, ktorá sa vyskytla na slovenskom trhu.