Pleseň na nohách – kedy pomôžu domáce recepty?
Táto infekcia je veľmi častá, trpí ňou každý štvrtý človek a najčastejšie muži. Prečo pleseň na nohách vôbec vzniká a ako sa jej zbaviť? Poradíme vám v článku.
Pleseň na nohách sa prejavuje začervenaním pokožky, jej postupným olupovaním alebo mokvaním a svrbením až pálením miesta, ktoré je postihnuté. Viac, než polovica ľudí túto infekciu ignoruje, kým sa nevystupňuje do veľmi nepríjemného štádia – pleseň sa môže naplno rozvinúť a postihnúť napríklad nechty. Vtedy nasleduje zdĺhavá liečba liekmi a v niektorých prípadoch je nutné necht odstrániť. Pleseň teda netreba podceňovať.
Ako vzniká
Pleseň na nohách spôsobujú najčastejšie dermatofyty, čo sú hubovité mikroorganizmy. Vyskytujú sa najmä na vlhkých miestach a prenášajú sa pomocou infikovaných šupiniek kože od iného nositeľa. Stačí teda, aby ste bosou nohou vstúpili do sprchy alebo šli okolo bazéna a môžete ich ľahko chytiť aj vy.
Čítajte: Ploché nohy: Takto s nimi môžu účinne bojovať deti aj dospelí
Najčastejšie postihujú mäkké časti kože na nohách – teda hlavne priestor medzi palcami. Zasiahnuť ale môžu ktorúkoľvek (spravidla prednú časť) chodidla. Ďalším pôvodcom plesni sú kvasinkové infekcie.
Chráňte sa prevenciou
- Obmedzte nosenie silonových ponožiek alebo pančúch
- Noste bavlnené ponožky, vyhýbajte sa umelým vláknam
- Dbajte na hygienu chodidiel
- Používajte obuv, ak idete ku bazénu alebo do sprchy mimo domov
- Noste vždy svoju vlastnú obuv, kupujte si kvalitné výrobky, ktoré prepúšťajú vzduch
- Ak sa vám potí noha, denne striedajte topánky a nechajte ich vždy vysušiť
- Starajte sa o svoju imunitu, organizmus s oslabenou imunitou plesni podľahne často a rýchlo
Takto sa dá liečiť
Plesni sa zvyčajne naše telo nedokáže bez pomoci zbaviť. Ak aj príznaky nachvíľu ustúpia, zvyknú sa vrátiť. Dermatofyty musíme liečiť s pomocou lekárov, špeciálnymi masťami a niekedy aj liekmi.
Domáce recepty pomáhajú, ale iba v prípade kvasinkovej infekcie, čo je iný druh plesne. Na takéto svrbenie a pálenie môžete vyskúšať tieto triky:
- Olej z čajovníka – Tea Tree oil je veľmi účinný a krásne aromatický olej, ktorý má silné dezinfekčné účinky. Môžete ho využívať na liečbu postihnutého miesta alebo aj preventívne.
- Studené obklady alebo Burrow roztok – Burrow roztok kúpite v lekárni. Rozmiešajte dve lyžice v pol litri vody, namočte uterák alebo vreckovku a prikladajte si tento roztok na postihnuté miesto niekoľkokrát denne.
- Soľný kúpeľ – Rozpustite dve lyžice soli v pol litri teplej vody a namáčajte do tohto roztoku chodidlá aspoň na desať minút.
- Vínny kúpeľ – Zmiešajte 30 gramov šalvie a repíka v dvoch pohároch bieleho vína. Nechajte roztok zovrieť a do teplej zmesi si namáčajte na pár minút chodidlá.
- Cesnak – Má silné protizápalové a dezinfekčné účinky. Nakrájaný cesnak teda vložte medzi dve vrstvy obväzu a priložte na pár hodín na postihnuté miesto. Dbajte na to, aby nebol priamo na pokožke. Imunitu môžete cesnakom posilniť aj zvnútra tak, že zvýšite jeho konzumáciu.
- Rumanček – Odporúča sa prikladať na miesto s plesňou vrecúško z vylúhovaného rumančekového čaju. Môžete si ale spraviť aj protizápalový kamilkový kúpeľ na nohy.
- Kurkuma – Málokto by toto korenie tipoval na bojovníka s plesňou, ale kurkuma má schopnosť odstrániť infekcie a zápaly. Pripravte si teda pastu zmiešaním kurkumy s trochou vody. Natierajte ju dvakrát na postihnuté miesto.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.