Sonda New Horizons odfotila na Plute štyri tmavé škvrny
Vesmírna sonda New Horizons odhalila na trpasličej planéte Pluto štyri tmavé škvrny, z ktorých každá má priemer približne 500 kilometrov. Škvrny sú jasne vidieť na jednej z dvoch farebných snímok Pluta a jeho mesiaca Chárona, ktoré vznikli kombináciou záberov z dvoch kamier.
"Je to pre nás záhada. Nevieme, čo sú tie škvrny zač ani prečo sú približne rovnako veľké a tak pravidelne od seba rozmiestnené. Nevieme sa dočkať, keď to zistíme," uviedol vedúci vedeckého tímu misie Alan Stern zo Southwest Research Institute.
Odporúčame:
Ruská loď Progress vyštartovala, na ISS vezie tony zásob
Sonda Rosetta objavila na kométe 67P obrovské diery
Sonda síce tieto škvrny nebude môcť pozorovať priamo počas preletu okolo Pluta 14. júla, dovtedy však na to bude mať dostatok príležitostí. Na nových snímkach je okrem škvŕn jasne vidieť aj rozdiel v sfarbení Pluta a Chárona. To vedcov taktiež prekvapilo, keďže predpokladajú, že obe telesá vznikli kolíziou objektov v ranom štádiu Slnečnej sústavy, a mali by sa preto na seba viac podobať.
Sonda je vo vesmíre od roku 2006
Sondu New Horizons s hmotnosťou 478 kilogramov vypustil do vesmíru 19. januára 2006 americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Ide o najrýchlejšiu sondu v histórii vesmírneho výskumu. Vo februári 2007 sa priblížila k Jupiteru, pričom gravitácia planéty ju vymrštila ďalej.
Momentálne sa nachádza približne 15 miliónov kilometrov od Pluta a 4,7 miliardy kilometrov od Zeme. Prenos rádiového signálu preto trvá 4,5 hodiny. Sonda by mala okolo Pluta preletieť vo vzdialenosti 12 500 kilometrov, následne sa zameria na objekty v Kuiperovom páse a v roku 2029 by mala opustiť Slnečnú sústavu.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.