Desať trikov pre štíhlu postavu

Tieto maličkosti dokážu v dlhodobejšom horizonte spôsobiť príjemné prekvapenia, keď sa postavíte na váhu.
Nie každý je ochotný chudnúť v prísnom režime, v ktorom si zakáže svoje obľúbené jedlá, ráta prijaté a spálené kalórie a trápi sa v posilňovni.
Ak vám neprekáža zhadzovať kilá pomalšie, skúste aspoň tieto malé zmeny, o ktorých magazínu Shape porozprávali rôzni odborníci na chudnutie, zdravie, varenie či cvičenie.
1. ‘Prepašujte’ do svojho jedla čo najviac vlákniny. Napríklad na párty namiesto čipsov a praclíkov siahnite po pukancoch (samozrejme najlepšie nízkokalorických), v ktorých sa jej nájde dosť a ak nie sú ochutené, tak šesť šálok má iba 90 kilokalórií. Vláknina má výhodu aj v tom, že telo vďaka nej absorbuje menej kalórií, čo tiež pomôže s chudnutím.
2. Ak nenávidíte šport a cvičenie vás vrcholne nudí, skúste tanec, pokojne aj doma. Stačí hodinka temperamentného tancovania a spálite okolo 400 až 500 kilokalórií. To sa dá porovnať napríklad s pomalším behom na bežeckom trenažéri.
3. Jedlo je zvyčajne najlákavejšie večer, čiže presne vtedy, keď sa mu už treba vyhýbať. Pri filme tak môžete nevedomky skonzumovať toľko kalórií, ako by malo celé plnohodnotné jedlo. A keďže zvyčajne ide o rôzne slané chrumky či oriešky, zjete aj poriadne veľa soli, ktorá zadrží vodu a s ňou ďalšie kilá. Čo teda robiť, aby ste nemali chuť maškrtiť po večeroch.
Čítajte: Jogurt alebo praženicu? Raňajkujte zdravo
Ak si líhate spať hladní, zrejme večeriate priskoro alebo nesprávne. Takže si dajte povedzme o tretej malý olovrant, o piatej ďalšiu maličkosť a o pol ôsmej malú, ale sýtu večeru plnú bielkovín a vlákniny, ktoré zasýtia.
4. Ďalší spôsob, ako sa najesť a skombinovať to aj s nutkaním chrumkať niečo pri knihe či televízii, je naplniť si tanier vhodným jedlom, na ktorom si budete pochutnávať dlho – napríklad mrkva, kaleráb, jablká či celozrnné výrobky. Ak v sebe majú spomínanú vlákninu, tým lepšie, telo bude mať viac práce s trávením a spálite viac kalórií.
Čítajte: Umlčte hlad bez výčitiek! Siahnite po správnych potravinách
5. Varte jednoducho a zo zdravých a sýtych surovín. Keď príliš kombinujete, často zbytočne pridávate kalórie. Mali by ste mať prehľad o tom, čo ste zjedli. Takže na raňajky si dajte napríklad jogurt s ovocím, na obed polievku a šalát obohatený bielkovinami v podobe ryby, mäsa či orechov a na večeru opäť chudé mäso so zeleninou.
6. Jedzte pomaly, napríklad si dajte si za cieľ, aby ste skončili s obedom v práci či v kruhu rodiny ako poslední. Dôvod – postupne začnete cítiť sýtosť a zjete menej.
7. Alkohol skúste piť z menších pohárikov a pomalšie, napríklad pri víne nesiahajte po tých obrovských, ktoré vypijete dva a už máte v sebe takmer celú fľašu
8. Pohyb by sa mal stať niečím, čo je pre vás prirodzenou súčasťou dňa, a mal by vás baviť. Takže sa často prechádzajte, choďte sa korčuľovať alebo sa aspoň doma ohadzujte vankúšmi!
9. Zaujímavým trikom, ktorý odporúča kuchár Devin Alexander, je osoliť si pečivo zospodu – a to isté platí aj pre natieranie maslom.
Znie to trochu čudne, ale keď budete jesť takto, chuť sa okamžite prenesie na váš jazyk a je intenzívnejšia. To znamená, že potrebujete omnoho menej soli i masla, ktoré chudnutie spomaľujú.
10. Vytvorte si stupnicu pocitu sýtosti od 1 po 10, kde desiatka znamená úplnú preplnenosť. Prestaňte jesť, keď ste na päťke alebo šestke a počkajte dvadsať minút – vtedy pocítite, že už máte dosť.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.