Vysoký krvný tlak – takto si s ním poradíte
S vysokým krvným tlakom sa dá veľmi účinne bojovať. Stačí dodržiavať niekoľko zásad a trochu upraviť jedálničiek.
Hypertenzia, alebo vysoký krvný tlak, je stav, keď sú hodnoty krvného tlaku 160/95 mmHg a vyššie, v niektorých prípadoch už 140/90mmHg. Vyslúžil si tiež prezývku „tichý vrah“. Dlhé roky s ním totiž môžeme žiť bez toho, aby sa prejavil nejakými príznakmi. Čím dlhšie ho však neliečime, tým viac ťažkostí spôsobí cievam a srdcu, ktoré nakoniec môžu vyústiť do infarktu alebo mŕtvice.
Symptómy
Počiatočné symptómy sú zväčša necharakteristické, prejavujú sa bolesťou hlavy, krvácaním z nosa alebo šumom v ušiach. Pri dlhodobom neliečení hypertenzie sa môžu rozvinúť angína pectoris, dýchavičnosť a rôzne poruchy, napríklad prekrvenia mozgu.
Čítajte: Máte problémy s krvným tlakom? Banány vám pomôžu
Prečo vzniká
Až u 85% pacientov sa príčiny vzniku vysokého krvného tlaku nedajú presne určiť. Určitú úlohu zohráva genetika a aj rôzne faktory z prostredia, ktoré nás obklopuje.
Zvyšných 15% tvorí hypertenzia, ktorá sprevádza iné ochorenia, napríklad kardiovaskulárne alebo ochorenia obličiek.
Liečba na celý život
Keď vám už raz diagnostikujú vysoký tlak, je to choroba, s ktorou budete musieť bojovať celý život. Našťastie liečba nie je drastická ani invazívna, stačí (v niektorých prípadoch) brať lieky a dávať si pozor na faktory, ktoré by váš stav mohli zhoršiť:
- Nadmerný príjem soli
Sodík preukázateľne zvyšuje tlak krvi. Strážte si teda, v akom množstve a v akých jedlách ho prijímate. Ideálne je vylúčiť konzumáciu fastfoodových, mastných a presolených jedál.
- Nadváha
Pri nadváhe sa vysoký krvný tlak vyvíja na základe zvýšeného krvného a minútového srdcového objemu.
- Stres
Ľudia, ktorí majú stresové zamestnanie alebo zažívajú pravidelný stres niekoľko rokov, majú zvýšené riziko vzniku hypertenzie. Je to spôsobené silným vylučovaním katecholamínov – hormónov stresu, ktoré zvyšujú cievny odpor a tým aj krvný tlak.
Čítajte: Škorica: pomocník pri problémoch s krvným tlakom
Pomôžte si týmito potravinami
Správne zvoleným jedlom dokážete z dlhodobého hľadiska významne prispieť k zníženiu krvného tlaku. Vyskúšajte:
- Ovocie – najmä banány, kiwi, broskyne, nektarinky, maliny a avokádo. Obsahujú veľa vitamínu C a majú vysoké hodnoty magnézia, draslíka a vápnika, čo sú látky, ktoré vo veľkej miere chránia cievy a srdce.
- Zelenina – brokolica, cesnak, červená paprika, sladké zemiaky (batáty) a zeler. Sú takisto bohaté na zložky, ktoré chránia srdce a cievy a pomáhajú správnemu toku krvi.
- Bylinky a semiačka – vyskúšajte škoricu, oregano, mätu a rozmarín. Zo semiačok si zase pridajte tekvicové a quinoa.
- Iné potraviny – spomedzi rýb si vyberte tilapiu, v malom množstve pomôže cievam aj kvalitná tmavá čokoláda a obyčajný biely jogurt.
Nezabudnite k zdravému jedálničku pridať aj pravidelný pohyb, obmedzte alkohol a fajčenie, ktoré tiež zaťažujú cievy a hypertenziu bez problémov zvládnete.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.