Automobilka PSA Peugeot Citroën vykázala rekordnú stratu
- 16:17 13.02.2013
- PARÍŽ

Francúzska automobilka PSA Peugeot Citroën za minulý rok vykázala čistú stratu v sume 5 mld. eur, ktorá je najväčšia v jej histórii.
Úspory pri výrobe boli vlani v sume 1,18 mld. eur, pričom automobilka plánovala úspory na úrovni 1 mld. eur. Peugeot pritom vyhlásil, že v roku 2013 dosiahne ďalšie úspory v objeme 900 mil. eur. "Základy pre naše oživenie sú položené," uviedol vo vyhlásení šéf PSA Philippe Varin.
Niektorí analytici však neveria, že automobilka pokročila smerom k obnoveniu ziskovosti v roku 2015. "Oživenie v roku 2015 je založené na stabilnom trhu na úrovni roku 2012 a na tom, že PSA bude mať trhový podiel 13 %," uviedol David Arnold, analytik Credit Suisse. Dodal však, že oba tieto predpoklady sa v súčasnosti javia ako nepravdepodobné.
Spoločnosť PSA Peugeot Citroën má na Slovensku závod v Trnave. Ten je technologicky najnovší v celej skupine. Strategická investícia, ktorú francúzsky koncern oznámil v januári 2003, dosiahla do začatia výroby 700 mil. eur. V júni 2006 sa začala výroba modelu Peugeot 207.
Už v prvom štvrťroku 2009 prišla na trh novinka Citroën C3 Picasso, ktorá sa vyrába výhradne na Slovensku. Investície do jeho výroby dosiahli ďalších 100 mil. eur. V novembri 2011 začal závod s výrobou modelu Peugeot 208. Momentálne zamestnáva približne 3000 ľudí.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.

Pozor na takéto SMS od ZSE Energia, je to podvod
Spoločnosť ZSE Energia opätovne varuje pred podvodnými SMS správami.

Majetok v 2. pilieri zaznamenal pokles, po prepade príde rast
Dôchodkové fondy v druhom pilieri zaznamenali v posledných mesiacoch pokles majetku zo 17,6 miliardy eur na 15,2 miliardy eur.

Bývalý šéf Google verí, že AI čoskoro nahradí väčšinu programátorov
Umelá inteligencia by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.