Propolis je všestranný liek – pôsobí zvnútra i zvonku

Včelí propolis sa tiež nazýva prírodným antibiotikom. Na naše zdravie má skutočne veľmi pozitívne účinky. Prečítajte si, ako ho môžete využiť a ako si z neho pripravíte vlastnú domácu tinktúru a masť.
Čo je propolis a ako vzniká?
Propolis včely zbierajú z rôznych kvetov a aj stromov. Slúži im ako malta, utesňujú ním diery a otvory v úli, chránia sa tak pred zimou, dažďom a mrazom.
Čo obsahuje?
Jeho zloženie a aj farba sú rôzne, záleží totiž na tom, čo včely zbierajú a odkiaľ. V propolise sa ale vždy nachádzajú tieto látky:
- Rastlinný balzam
- Peľ a vosk
- Živica
- Aminokyseliny a antioxidanty
- Esenciálne oleje
- Minerálne látky (hlavne železo a vápnik) a vitamíny (A, B, C, D a E)
Takto nám pomáha
Propolis je skutočne všestranný liek. Využiť ho môžete:
- Zvnútra
Má silné antiseptické a protizápalové účinky, využite teda tinktúru pri podráždenom žalúdku, pečeni alebo problémoch s močovými cestami. Dokáže mierne znížiť krvný tlak a je vhodný pomocník aj pri prechladnutí a celkovo na podporu imunity.
Čítajte: Med nad zlato. Lieči peľové alergie i kožné choroby
- Zvonku
Na tieto účely sa používa tinktúra, masť, ale aj tuhý propolis. Týmito prípravkami si môžete potierať odreniny a rany, bradavice, ekzémy, ďasná, akné aj plesne na nohách.
Propolisová tinktúra
Na jej výrobu budete potrebovať surový propolis (najlepší zakúpite priamo u včelárov) a vysoko koncentrovaný lieh alebo číry alkohol (odporúča sa 80%, aby sa propolis skutočne dobre rozpustil).
Propolis dajte zmraziť a potom ho premeľte, bude sa tak jednoduchšie rozpúšťať. Desať až tridsať gramov propolisu zalejte 100 ml alkoholu, ak chcete tinktúry viac, jednoducho pridajte suroviny v pomere 1:3. Nádobu uzatvorte a zmes nechajte odstáť minimálne týždeň. Počas tohto obdobia nádobou niekoľkokrát denne zatraste. Nakoniec zmes preceďte a uskladnite na tmavom a chladnom mieste.
Propolisová masť
Nad vodným kúpeľom zohrejte zhruba na 50°C lekársku vazelínu alebo kvalitnú bravčovú masť. Pomaly do nej teraz vmiešavajte pomletý propolis (v pomere 1:5), nechajte ho roztopiť sa a za tepla prefiltrujte. Môžete ale do masti vmiešať aj tinktúru, v rovnakom pomere, alkohol by sa mal za tepla odpariť. Masť uskladnite vo fľaši alebo inej nádobe, na suchom a tmavom mieste.
Na záver jedno varovanie – propolis je silný alergén, jeho konzumácii a používaniu by sa mali vyhýbať ľudia, ktorí zaznamenali problémy so včelími produktami. Aj domácu tinktúru a masť najskôr otestujte na malom kúsku pokožky, než ju začnete využívať.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.