Kežmarok žije ľudovými remeslami, prišiel aj Kiska
Príchodom remeselníkov do kráľovského mesta Kežmarok a scénickým otvorením vstupnej brány sa v piatok popoludní začal 25. ročník festivalu Európske ľudové remeslo. Až do nedele bude ponúkať ukážky remeselnej výroby, vystúpenia dvadsiatky domácich i zahraničných folklórnych skupín a koncerty hudobníkov.
Najväčšia pozornosť je venovaná súkenníkom
"EĽRO je súčasťou našej histórie. Sú to ruky šikovných ľudí, remeselníkov, ktorí nám ukazujú, čo všetko naši predkovia v minulosti dokázali. Ukazujú nám, na čo máme byť právom hrdí," uviedol prezident.
Päťdesiat druhov remesiel aj počas víkendu predvedie návštevníkom Kežmarku dvesto remeselníkov zo Slovenska i zahraničia. Najväčšia pozornosť je počas tohto ročníka venovaná súkenníkom.
"Cech súkenníkov je najstarší svojho druhu na Slovensku a vznikol v roku 1475. Tento cech bol však jeden z najchudobnejších, pretože práca súkenníkov sa skladala asi z desiatich častí, od česania ovčej vlny, po valchovanie a pranie, až po konečné vyvesenie na rám," uviedla kežmarská spisovateľka a historička Nora Baráthová.
Cechu súkenníkov je venovaná aj výstava
Podľa jej slov mali súkenníci v Kežmarku ideálne podmienky, keďže v Belianskych Tatrách a blízkom okolí bolo niekoľko košiarov.
"Podmienkou prijatia do cechu bolo, že adept musel byť nešľachtického a zároveň nemeckého pôvodu. Súkno mohol vyrábať len ten, kto bol v cechu, ostatní boli považovaní za fušerov. Súkenníci tu mali ohromné zázemie a v 18. a 19. storočí vyvážali svoj tovar dokonca až do Južnej Ameriky," vysvetlila Baráthová.
Cechu súkenníkov je venovaná aj výstava, ktorú pripravilo Múzeum v Kežmarku. Podarilo sa mu získať zaujímavé exponáty z archívu zo Spišskej Soboty, no ponúkne aj viacero predmetov zo svojho zbierkového fondu.
Počas trojdňového festivalu vystúpia na štyroch pódiách v Kežmarku viaceré folklórne súbory. Dnes večer sa tiež v drevenom artikulárnom kostole uskutoční galakoncert Nely Pociskovej a Filipa Tůmu, ktorí vystúpia s 35-členným Komorným orchestrom Banská Bystrica.
Návštevníci sa môžu tešiť aj na ohňostroj
Večerný program na javisku pri radnici bude patriť miestnemu folklórnemu súboru Magura, ktorý ponúkne výber z programu k 60. výročiu založenia súboru, ďalej spevákovi Jankovi Lehotskému a skupine Modus, a na záver Adamovi Ďuricovi s kapelou.
V sobotný večer sa návštevníkom v programe Kežmarok sa zabáva predstaví Samuel Tomeček a Milujem Slovensko Band a hudobným hosťom bude aj Desmod. O polnoci je pripravený ohňostroj a nočná diskotéka na námestí.
V priestoroch Kežmarského hradu čakajú na návštevníkoch v týchto dňoch ukážky historického šermu či historickej hudby. Svoje miesto tam má aj veštica, bylinkárka či sokoliari. Pre deti je pripravená tradičná rozprávka na hrade s názvom Ženský vtip a pre dospelých večerné Krvavé dejiny. Novinkou je módna prehliadka dobových odevov a šiat z dielne Poľky Marie Molendy na hradnom nádvorí.
Na festival sa záujemcovia budú môcť dostať v sobotu 11. júla aj historickým parným vlakom, ktorý bude tento rok premávať medzi Svitom, Popradom a Kežmarkom.
IPčko: Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch
Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch. Ľudia by sa mali zamerať na to, čo je pre nich skutočne dôležité.
Kresťania slávia štvrtú adventnú nedeľu
Kresťania slávia 22. decembra štvrtú adventnú nedeľu. Katolíci i evanjelici počas tohto dňa na adventnom venci zapaľujú štvrtú sviečku, ktorá symbolizuje lásku. Osvetľuje posledné chvíle prípravy na narodenie Krista.
Šimkovičová chce lepšiu medzinárodnú spoluprácu, pribudnú nové inštitúty
K už existujúcim Slovenským inštitútom v zahraničí, ktoré propagujú Slovensko a jeho kultúru, by mali pribudnúť rovnaké inštitúcie v Číne a USA.
Prezident: Neprebral nás ani atentát, toto čakám od koalície
Podľa prezidenta napätie v spoločnosti a politike narastá aj po atentáte.
V nedeľu treba počítať s víchricou, pozor najmä v týchto oblastiach
Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého a druhého stupňa.