• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.12.2024Meniny má Adela
Bratislava

Vnútro varuje mladých, aby boli pri práci vo svete opatrní

  • 7:51 11.07.2015
  • BRATISLAVA
Vnútro varuje mladých, aby boli pri práci vo svete opatrní

Obchodovanie s ľuďmi patrí medzi najrozšírenejšie nelegálne aktivity, mladí ľudia by mali byť preto pri letných brigádach v zahraničí opatrní. Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor kancelárie ministra vnútra, počas letných prázdnin je téma obchodu s ľuďmi veľmi aktuálna.

"Obchodovanie s ľuďmi je stále celosvetovo tretí najvýnosnejší nelegálny obchod, na ktorom sa každoročne medzinárodné organizované skupiny obohacujú o desiatky miliárd eur a neváhajú pritom zneužívať, podvádzať či násilne zaobchádzať s ľuďmi," uviedol rezort.

Ministerstvo vnútra preto prináša mladým, ktorí chcú v lete cestovať za sezónnou prácou do zahraničia, viaceré rady. "Obeť obchodovania s ľuďmi je ustráchaná a vzhľadom na traumu, ktorú prežije, sa zdráha o svojej skúsenosti hovoriť," poznamenal rezort.

O odchode treba informovať rodinu a známych

Riziko, že sa človek stane obeťou obchodu, sa dá však minimalizovať. Ako ministerstvo radí, pred odchodom do zahraničia si treba poriadne preveriť agentúru alebo osobu, ktorá prácu v zahraničí ponúka. Základné informácie si možno overiť na bezplatnej Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818. Každá pracovná agentúra musí byť uvedená v zozname sprostredkovateľov zamestnania, ktorý je dostupný na stránke ústredia práce.

"Podpisujte len pracovnú zmluvu v jazyku, ktorému rozumiete a v ktorej je uvedené meno a adresa zamestnávateľa, adresa budúceho pracoviska, náplň práce, výška odmeny, ubytovacie podmienky a trvanie pracovného pomeru. Neprijímajte nelegálnu prácu. Vycestujte až vtedy, keď podpíšte pracovnú zmluvu a získate pracovné povolenia alebo víza," vyzýva ministerstvo.

O svojom odchode treba informovať blízkych či známych a doma nechať presnú adresu a telefónne číslo plánovaného pobytu ako aj čo najviac informácií o budúcom zamestnávateľovi, fotokópiu pasu a najnovšiu fotografiu. S rodinou sa tiež treba dohodnúť na tom, ako často sa budú mladí ozývať, tiež si treba vziať nevyhnutnú finančnú rezervu ako aj kontakty na organizácie, ambasádu a linky pomoci v cieľovej krajine.

V prípade problémov treba okamžite volať políciu

"V prípade, že by ste sa v zahraničí dostali do problémov, ocitnete sa v núdzi, niekto vám odoberie doklady alebo ich stratíte, ak sú pracovné podmienky iné, ako je uvedené v zmluve, okamžite kontaktujte políciu," odporúča rezort vnútra.

Viac informácií a aktuality k problematike obchodovania s ľuďmi sú zverejnené i na stránke www.minv.sk v časti "Obchodovanie s ľuďmi", kontaktovať možno tiež Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality rezortu na adrese: [email protected].

Slovensko je od roku 2011 zaradené medzi najlepšie štáty sveta v boji s obchodovaním s ľuďmi. Do programu Podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi vlani zaradilo ministerstvo 34 ľudí. Ide o slovenských občanov, ktorých prevažne vykorisťovali v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, Holandsku, Nemecku a Česku. Pochádzajú zväčša z Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja, najmenej ich je z Bratislavského kraja.

Veľa obetí zostáva neodhalených

Veľa obetí však zostáva neodhalených a páchateľov nepotrestaných, keďže ide o vysoko latentnú trestnú činnosť, zdôraznil rezort vnútra. Definícia obchodovania s ľuďmi hovorí, že "ide o verbovanie, prepravu, odovzdanie, prechovávanie alebo prevzatie ľudí pod hrozbou alebo použitím násilia alebo iných foriem donucovania, únosu, podvodu, zneužitia právomoci alebo zraniteľného postavenia, prijatia alebo poskytnutia platieb osobe majúcej kontrolu nad inou osobou s cieľom jej vykorisťovania".

Je to zločin, ktorý je definovaný aj v Trestnom zákone a páchateľovi zaň hrozí trest odňatia slobody na štyri roky až doživotný trest odňatia slobody.

Približne 31 percent obetí vykorisťovali na nútenú prostitúciu, 29 percent na nútenú prácu, 22 percent nútili k uzatvoreniu sobáša. Približne 14 percent žobralo a dve percentá páchali nútenú kriminalitu.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
IPčko: Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch

IPčko: Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch

DNES - 9:34Domáce

Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch. Ľudia by sa mali zamerať na to, čo je pre nich skutočne dôležité.

Kresťania slávia štvrtú adventnú nedeľu

Kresťania slávia štvrtú adventnú nedeľu

DNES - 9:19Domáce

Kresťania slávia 22. decembra štvrtú adventnú nedeľu. Katolíci i evanjelici počas tohto dňa na adventnom venci zapaľujú štvrtú sviečku, ktorá symbolizuje lásku. Osvetľuje posledné chvíle prípravy na narodenie Krista.

Šimkovičová chce lepšiu medzinárodnú spoluprácu, pribudnú nové inštitúty

Šimkovičová chce lepšiu medzinárodnú spoluprácu, pribudnú nové inštitúty

DNES - 9:08Domáce

K už existujúcim Slovenským inštitútom v zahraničí, ktoré propagujú Slovensko a jeho kultúru, by mali pribudnúť rovnaké inštitúcie v Číne a USA.

Prezident: Neprebral nás ani atentát, toto čakám od koalície

Prezident: Neprebral nás ani atentát, toto čakám od koalície

DNES - 7:27Domáce

Podľa prezidenta napätie v spoločnosti a politike narastá aj po atentáte.

V nedeľu treba počítať s víchricou, pozor najmä v týchto oblastiach

V nedeľu treba počítať s víchricou, pozor najmä v týchto oblastiach

VČERA - 18:55Domáce

Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého a druhého stupňa.