Gréci prejedli porciu svojich detí, podľa KDH sú nemorálni
Solidarita Grécku nemôže podľa predsedu KDH Jána Figeľa nahrádzať grécke domáce úlohy, ani vlastnú zodpovednosť, ani potrebné reformy. "Solidarita je zdravá, keď je spravodlivá. Prejedanie pôžičiek na úkor cudzích peňazí alebo na účet vlastných detí, spravodlivé nie je," povedal v sobotu pre agentúru SITA.
VŠETKO O GRÉCKU: KRAJINE HROZÍ BANKROT A ODCHOD Z EUROZÓNY
Gréci majú svoj osud vo vlastných rukách, tvrdí Figeľ
Grécko je podľa Figeľa veľmi zložitý príbeh krajiny, ktorá si zvykla nedodržiavať pravidlá. "Referendum o tom, či má Grécko prijať alebo neprijať podmienky veriteľov a splatiť svoje dlhy, vyznieva ako absurdita vo chvíli, keď ho vláda vyhlasuje s cieľom odmietnuť podmienky pôžičiek a zároveň Tsipras potvrdzuje, že prijíma podmienky eurozóny. Je emocionálnym politikárčením v čase, keď už je štát v platobnej neschopnosti a zároveň sa vláda ide pýtať národa, či robiť reformy," uviedol predseda KDH.
Pokračovanie gréckeho príbehu môže byť podľa neho vo vystúpení Grécka z klubu, v ktorom nevládze, alebo nechce rešpektovať pravidlá dohodnuté za gréckej účasti. Pravidlá boli prijaté slobodne a dobrovoľne.
"Pokračovanie môže byť však aj návratom na cestu. Návrat je veľmi náročný, ale aj potrebný a ozdravný. Osud Grécka je v gréckych rukách. Sloboda nebude fungovať, keď sa oddelí od zodpovednosti. Toto sa, žiaľ, opakovane dialo v Grécku. Už pri vstupe do eurozóny krajina nespĺňala kritériá. Eurofondy boli často zneužívané cez korupciu. V eurozóne nedodržiavalo Grécko pravidlá a manipulovalo štatistické výsledky," povedal Figeľ.
Gréci prejedli porciu svojich detí
Každý národ má podľa Figeľa takú vládu, akú si zaslúži. "Vyhľadávanie populizmu a etatizmu, teda vodcov, ktorí mocou štátu vyriešia problémy a zariadia vyššiu životnú úroveň, je ilúziou. Silný a nezodpovedný vodca namiesto silnej a zrelej spoločnosti vedie národ k drahým omylom a hlbokým krízam. To sa stalo v Grécku. Grécko má diaľnice, letiská, zorganizovalo olympijské hry, ale mladí ľudia tu podpaľujú autá a domy a útočia na banky. Ozdravenie pomerov, odmietnutie korupcie a populizmu - to nie je výzva len pre politikov, ale aj pre národ," myslí si šéf kresťanských demokratov.
Upozornil, že v Grécku je bežne vidieť nedokončené domy, ale v ktorých sa dlhodobo býva. Za nedokončené domy sa neplatia dane. "Vytvárať systém, v ktorom sa neplatia dane, lebo je to výhodné, znamená klamať samých seba. Ak je v Grécku veľa migrantov, je to aj dôsledok zlyhania bezpečnostnej politiky a nefungujúceho migračného systému. Štátna moc, ktorá negarantuje svoje primárne úlohy, ale zlyháva, zaťažuje a zadlžuje národ. Primárne povinnosti štátu sú bezpečnosť a spravodlivosť. Ak tieto dve úlohy štát neplní, tak hovoriť, že je sociálny, alebo solidárny je klamlivé. To je odkaz aj pre Slovensko," vyhlásil Figeľ s tým, že v Grécku právny štát a bezpečnostný systém fungovali veľmi slabo.
"Vytváranie mentality, že štát môže, dokáže, zaplatí to, je veľmi nebezpečné, pretože to je fungovanie na účet budúcnosti. Gréci prejedli, čo patrí ich deťom. To je nezodpovedné, ba nemorálne. Ťažko sa im bude vracať na pevnú cestu, ale možné to je. Len to chce viac skromnosti a odvahu k ozdravným zmenám," dodal.
Odporúčame:
Gréci rokovali až do rána, odobrili vládny návrh reforiem
Gréci Rusov o pomoc nežiadali, Putin viní z ich problémov EÚ
Gréci odovzdali návrh reforiem, Grexit je v rukách veriteľov
Grécke banky zostávajú zatvorené, posudzujú žiadosť o úver
Blaha sa obáva nástupu fašizmu
Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha sa v prípade gréckeho bankrotu obáva rastu extrémizmu a nástupu fašizmu. Ako povedal Blaha v sobotu pre agentúru SITA, spoločnosť, ktorá takto padne na dno, sa radikalizuje.
"Tak to bolo s Nemeckom po prvej svetovej vojne, čo umožnilo získať moc Hitlerovi. Po takýchto pádoch sa ľudia majú zle a volia extrémistov. Bojím sa, aby v Grécku, ktoré má svoju tradíciu fašizmu, sa opäť nedostali k moci fašisti. Môže z toho byť ďalšia vojna na Balkáne, čoho sa skutočne obávam," vyhlásil Blaha.
Ak bude Grécko insolventné, niekto mu podľa Blahu pomôcť musí. Upozornil, že to môže byť Moskva alebo Peking. "Aj Rusko aj Čína majú zdroje na to, aby mohli na území EÚ zakladať vojenské základne, alebo si robiť svoju politiku a svoj biznis. Európa prichádza v Grécku o strategické územie. Preto aj Američania odhovárajú Európu od odkopnutia Grécka zo svojej sféry vplyvu. Logicky," konštatoval Blaha s tým, že v Grécku predsa nejde len o finančnú otázku, ale o geopolitickú. "Keď nebudeme mať vývoj v Grécku pod kontrolou, tak to ľahko využijú iné mocnosti," dodal.
Syriza za problémy nemôže, bráni ju Blaha
Blaha odmieta, že situácia v Grécku je výsledkom práce ľavicovej Tsiprasovej vlády, ktorá vládne polroka. "Syriza nikdy predtým v Grécku nevládla. Za tridsať rokov dlhov nesú zodpovednosť buď pravicová strana alebo sociálnodemokratická strana. V Grécku doposiaľ nikdy nevládla radikálna ľavica. Syriza sa z troch percent vďaka charizme Tsiprasa dostala na dnešných skoro 50 percent. Teda viniť Syrizu z toho, čo sa deje v Grécku, je nezmysel," tvrdí Blaha.
Grécko je podľa neho klientelistický štát, kde bohatí neplatia dane, ale ovládajú skoro všetko. "Tento model však Syriza nevytvorila. Problém je, že nová grécka vláda nemá peniaze na riešenie situácie. Syriza musí chodiť prosiť do Bruselu o peniaze a Brusel ich chce dať len pod podmienkou, že Syriza nebude robiť svoju politiku, ale bude len ďalej nezmyselne škrtať. Toto Syriza odmieta, nemá na to mandát," bráni Blaha ľavicovú vládu.
Ak by Grécku reformy ekonomicky pomáhali, možno by s nimi Blaha súhlasil. Ale podľa neho to tak nie je. "Za päť rokov reforiem, ktorá nadiktovala EÚ - teda to bol diktát únie a Medzinárodného menového fondu - za päť rokov nesociálnych neoliberálnych škrtov, je grécky dlh v pomere k HDP o 60 percent vyšší. Grécka ekonomika padla o 25 percent. To zapríčinila EÚ svojou nekompetentnou politikou. Únia sa tvári, že zachraňovala Grékov a nevďační Gréci sa vzbúrili. Ale to je nezmysel. Oni nanútili Grékom otrasný program, ktorí Gréci, unavení zo šetrenia, odmietli, pretože nikam neviedol," vyhlásil predseda parlamentného výboru.
Podľa Blahu Gréci nešetria menej ako Slováci, majú primárny rozpočtový prebytok 3,5 percenta, čo sa nepodarilo takmer nikomu v moderných dejinách. Upozornil, že Slovensko si veľa vytrpelo neoliberálnymi reformami, ktoré odmieta a vždy ich odmietalo.
"Dobre to niekde vyjadril dnes už bývalý grécky minister financií Varufakis, keď povedal, že je škandál, že práve my, Slováci, ako chudobný štát sme boli donútení k takejto miere solidarity. Euro je aj naša mena, preto sme si ju chránili. Podľa mňa by však mali zabrať najmä silné ekonomiky, ako je tá nemecká, ktorej projekt eura neskutočne ekonomicky pomáha. Nemecko je väčší hráč. Má geopolitické záujmy. Nemôžu svoju zodpovednosť delegovať na malé a chudobné štáty. A nemôžu rozmýšľať len úzko účtovnícky," zdôraznil Blaha.
Škrtanie podľa Blahu udusilo grécku ekonomiku
Grécko by sa podľa Blahu malo inšpirovať sociálnodemokratickou vládou na Slovensku. "To znamená podpora sociálnych istôt, verejných investícií, rastu ekonomiky. Jedine tak je možné poraziť krízu a pomôcť ľuďom. Grékom sa zo strany EÚ paradoxne odporúča niečo iné. Pritom škrtanie udusilo grécku ekonomiku a ešte zvýšilo ich dlh," zdôraznil Blaha.
Grécko žiada podľa neho peniaze na podporu ekonomického rastu. Popritom chce robiť reformy, ktoré pomáhajú ekonomike a konsolidujú rozpočet. "Príkladom je výber daní. Syriza chcela buchnúť po prstoch oligarchom, ktorí dane neplatia. Tsiprasova vláda však nedostala šancu, Európa ju blokuje. Mimochodom, keby Gréci dnes nemuseli splácať dlhy, peňazí majú dostatok, majú rekordný rozpočtový prebytok. Preto žiadajú odloženie splátok, lebo dlh ich tlačí ku dnu," konštatoval.
Ak by sa pred piatimi rokmi podľa Blahu nezriadil euroval a keby sa nepožičalo Grékom, euro by padlo a vznikol by chaos. Dnes už sú však vytvorené mechanizmy, aby odchod Grécka nebol taký citeľný. Ale pred piatimi rokmi to bolo inak.
"Ak by vtedy padlo euro, mohlo dôjsť ku katastrofe a v uliciach by boli aj Slováci, nielen Gréci. Čiže pred piatimi rokmi sa nezachraňovalo Grécko, ale euro. Navyše, všetky peniaze, ktoré dnes idú Grékom, nešli do Grécka, do ich sociálneho systému, ale francúzskym a nemeckým bankám, ktorým Gréci dlžili peniaze. Cez tieto peniaze si vlastne veľmoci refinancovali vlastné banky. Gréci z toho nič nevideli," upozornil Blaha. To, že pomoc Grékom bola prejavom nejakej solidárnosti a dobroty, je teda podľa neho mýtus.
IPčko: Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch
Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch. Ľudia by sa mali zamerať na to, čo je pre nich skutočne dôležité.
Kresťania slávia štvrtú adventnú nedeľu
Kresťania slávia 22. decembra štvrtú adventnú nedeľu. Katolíci i evanjelici počas tohto dňa na adventnom venci zapaľujú štvrtú sviečku, ktorá symbolizuje lásku. Osvetľuje posledné chvíle prípravy na narodenie Krista.
Šimkovičová chce lepšiu medzinárodnú spoluprácu, pribudnú nové inštitúty
K už existujúcim Slovenským inštitútom v zahraničí, ktoré propagujú Slovensko a jeho kultúru, by mali pribudnúť rovnaké inštitúcie v Číne a USA.
Prezident: Neprebral nás ani atentát, toto čakám od koalície
Podľa prezidenta napätie v spoločnosti a politike narastá aj po atentáte.
V nedeľu treba počítať s víchricou, pozor najmä v týchto oblastiach
Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého a druhého stupňa.