Počet Slovákov v zahraničí rastie, putujú aj na Nový Zéland

Najviac občanov Slovenska v súčasnosti migruje do Českej republiky, nasleduje Nemecko, Rakúsko, Veľká Británia či Írsko. K novým migračným destináciám však patrí tiež Dánsko, Nórsko či Nový Zéland. Informuje o tom koncepcia štátnej politiky SR vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí na obdobie rokov 2016 – 2020.
VŠETKO O UTEČENCOCH
Presný počet Slovákov v zahraničí štát nevie
"Súčasný rozsah a charakter migrácie je a bude významným faktorom formovania krajanských komunít v zahraničí a bude mať aj dosah na tvorbu a výkon štátnej politiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí," píše sa v koncepcii. Presné údaje o počtoch svojich krajanov v zahraničí nie je schopná exaktne určiť žiadna krajina, pričom ani Slovensko nie je výnimkou.
Pri poslednom sčítaní ľudu v roku 2011 žilo podľa oficiálnych údajov k 1. júnu 2014 v Česku 148-tisíc Slovákov, krajania však počet odhadovali na 350- až 400-tisíc. V Chorvátsku ich žilo podľa sčítania 4 753, v Maďarsku 29 647, v Poľsku 3500, v Rumunsku 17 199, v Srbsku 52 750 a na Ukrajine 6700.
Odporúčame:
Odporcovia kotlebovcov chystajú v Žiline kontra akciu
Slovensko sa postará o stovky migrantov z rakúskeho tábora
Česi chcú prijať 1500 migrantov, všetci však nedostanú azyl
Na téme utečenci sa priživili polofašisti, tvrdí Lajčák
Maďarská polícia opäť zadržala stovky ilegálnych migrantov
Žilina sa pripravuje na protestný pochod proti utečencom
Slováci v zahraničí majú aj vlastné školy
Slovenské národnostné spoločenstvá majú v krajinách, kde žijú, početné organizácie, spolky či záujmové združenia. Majú tiež vlastné, relatívne autonómne výchovno-vzdelávacie inštitúcie od materských škôl až po stredoškolské vzdelávanie v slovenskom jazyku. Vydávajú takisto vlastnú periodickú a neperiodickú tlač, majú miestne a regionálne múzeá, vedeckovýskumné pracoviská, galérie, folklórne súbory a festivaly či početné amatérske divadlá s bohatou tradíciou vrátane profesionálneho divadla.
Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí však v poslednom období vyhodnocoval i údaje o komunitách Slovákov v západnej Európe a v zámorí. Tam nemajú Slováci status národnostných menšín, no sú neoddeliteľnou a rovnocennou súčasťou štátnej politiky.
Podľa oficiálnych údajov žije v Anglicku 90-tisíc Slovákov, v Írsku 24-tisíc, v Nemecku 21-tisíc a napríklad vo Francúzsku 8500 a v Belgicku šesťtisíc občanov SR. V Argentíne žije podľa oficiálnych čísiel 24-tisíc našich krajanov, v Kanade 50 800, v Austrálii 15 400, na Novom Zélande 85 a v USA 560-tisíc.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.