Chetiti v Slovenskom národnom múzeu
- 11:54 14.07.2015
- Bratislava

Vo štvrtok 16. júla 2015 o 17.00 Slovenské národné múzeum v spolupráci s Českým centrom v Bratislave otvára novú výstavu Bedřich Hrozný. Sto rokov od rozlúštenia chetitského jazyka. Výstava, ktorú autorsky pripravilo Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Prahe, bude pre návštevníkov sprístupnená v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave od 17. 7.
Pre českého orientalistu, jazykovedca a cestovateľa, rodáka z Lysej nad Labem, sa stal osudným objav neznámych tabuliek, písaných klinovým písmom v nezrozumiteľnom jazyku, ktoré v roku 1906 vykopala expedícia Nemeckej orientálnej spoločnosti v Malej Ázii, na území hlavného mesta Chetitskej ríše Chattušaš. Bedřich Hrozný sa po ukončení štúdia venoval hospodárskym dejinám Predného východu v univerzitnej knižnici vo Viedni a nezvyčajný nález ho zaujal. Po smrti objaviteľa tabuliek a Hrozného pedagóga Huga Winklera, bol Hrozný v roku 1914 oficiálne poverený vydaním chetitských textov. O pár rokov neskôr sa mu podarilo preložiť známu prvú vetu z jazyka Chetitov: „Teraz chlieb budete jesť, potom vodu budete piť." Svoju prácu Predbežné riešenie chetitského problému (Die Lösung des hethitischen Problem. Ein Forläufiger Bericht) predniesol verejnosti 24. 11. 1915 v Berlíne a následne vo Viedni.
Bedřich Hrozný, ktorý v tom čase ovládal už takmer dvadsať jazykov, tento nový nielen rozlúštil, ale aj geneticky zaradil medzi indoeurópske jazyky. Objav bol spočiatku prijatý rozpačito a odborná verejnosť kritizovala rozporuplný postup. Vedec, ktorý vo vete poznal len ideogram slova chlieb (ninda), k nemu hľadal sloveso jesť. Na základe podobnosti s latinčinou a nemčinou ho našiel v slove ezateni. Ďalšie slovo vadar preložil ako voda, k čomu mu pomohla znalosť iných orientálnych jazykov. Napokon v slove ekuteni identifikoval tvar slovesa piť. Keď Hrozný vydal prvú chetitskú gramatiku, slovník (1917) a preklad historických a náboženských textov (1919), pochybnosti zmizli. Odborná verejnosť ho uznala za zakladateľa nového vedného odboru – chetitológie. Po rozpade Rakúsko – Uhorska získal riadnu profesúru na pražskej univerzite, kde neskôr pôsobil ako dekan Filozofickej fakulty UK v Prahe a v roku 1939 bol zvolený rektorom univerzity. Publikoval takmer 350 prác, zúčastnil sa mnohých expedícií a výskumných ciest. Po rozlúštení chetitčiny pracoval na jej hieroglyfickej podobe a rovnako sa pokúsil o rozlúštenie protoindického a krétskeho jazyka, ale úspešný nebol. Je pozoruhodné, že doposiaľ sa tieto jazyky nepodarilo rozlúštiť nikomu.
Výstava v Slovenskom národnom múzeu prezentuje Hrozného najznámejšie archeologické expedície z rokov 1924 – 1925 v lokalitách v Šéch Saad, Tell Erfád v Sýrii a v meste Kayseri a najmä v lokalite Kϋltepe v Turecku. Istý podiel tamojších nálezov a výkopovú dokumentáciu Hrozný rozdelil medzi tri pražské inštitúcie. Jedna z nich, Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, prevzala fotografickú a kresebnú dokumentáciu a podstatnú časť osobnej pozostalosti vedca. Na základe týchto materiálov Náprstkovo múzeum k storočnici objavu pripravilo panelovú výstavu pre České centrá, s možnosťou sprostredkovať ju návštevníkom po celom vo svete.
Slovenské národné múzeum, ktoré výstavu prezentuje ako prvé, ju doplnilo replikami nálezov Bedřicha Hrozného z Polabského muzea – Muzea Bedřicha Hrozného v Lysej nad Labem. Zásluhou SNM-
Archeologického múzea výstava získala aj druhú, nemenej zaujímavú časť s názvom Územie Slovenska v čase Chetitov – chudobní vzdialení súčasníci. Prostredníctvom zbierkových predmetov dokumentuje rovnakú dobu – dobu bronzovú na našom území a ukazuje tak protipól rozvinutej chetitskej civilizácie.
Celý projekt ozvláštňuje umelecká šesťkanálová audioinštalácia z dielne Pavla Stereca v samostatnej miestnosti. Autor v spolupráci s Ústavom srovnávací jazykovědy a s Fonetickým ústavom FF UK v Prahe využil niekoľko slov dávno mŕtveho jazyka, ktoré Hroznému pomohli pri lúštení jazykového problému a vyjadril tak vlastný pohľad na túto problematiku.
Viac info: www.snm.sk ; www.facebook.com/slovenske.narodne.muzeum
Výstava: Bedřich Hrozný. Sto rokov od rozlúštenia chetitského jazyka.
Miesto: Sídelná budova SNM, Vajanského nábr. 2, Bratislava
Slávnostné otvorenie: 16. 7. 2015 o 17.00
Trvanie: 17. 7. – 11. 10. 2015
Otváracie hodiny: denne okrem pondelka 9.00 – 17.00, júl, august 10.00 – 18.00

Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?
Členkové čižmy sú ideálnou obuvou do jarného počasia. Sú ideálne pre elegantný aj menej formálny štýl.

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb
Online nakupovanie je čoraz populárnejšie na celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?
Hoci si mnohí myslia, že väčšinu prác týkajúcich sa renovácie bytu alebo domu zvládnu sami, čím si ušetria peniaze, nie je to tak.

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?
Každá spoločnosť, malá aj veľká, rieši rovnakú otázku - kto bude zodpovedný za vedenie účtovníctva a miezd? Mali by ste zamestnať vlastného účtovníka alebo sa spoľahnúť na externú spoločnosť?

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia
Chcete sa ponoriť do fascinujúceho sveta skutočných príbehov prenesených na televíznu obrazovku?