Viete, ktoré sú najčastejšie geneticky modifikované potraviny?
Diskusia o kontroverzných GMO potravinách prebieha v spoločnosti už roky a nevyhla sa ani Slovensku. Výskumy, ktoré potvrdzujú alebo vyvracajú ich škodlivosť, sa striedajú ako na bežiacom páse. Ktoré potraviny sú najčastejšie modifikované a môžeme sa s nimi stretnúť aj v našich obchodoch?
Geneticky modifikované potraviny sú také, ktoré majú svoju pôvodnú genetickú informáciu biotechnologicky upravenú. Cieľom týchto modifikácií je dosiahnuť u plodín odolnosť voči škodcom, nepriaznivému počasiu alebo dosiahnuť taký tvar a farbu, ktoré sú pre spotrebiteľa lákavé.
Spoločnosti, ktoré za genetickými modifikáciami stoja, tvrdia, že takýmto spôsobom sa nielenže vypestuje viac úrody, ale vďaka úprave pôvodnej genetickej informácie môžeme zvýšiť efektivitu týchto plodín. Teda pridať im viac vitamínov, minerálov alebo antioxidantov, predĺžiť im trvanlivosť, či znížiť alergénne vlastnosti. To sú závažné argumenty, najmä vzhľadom na globálny nedostatok jedla a zvyšujúcu sa populáciu na svete.
Čítajte: Emulgátory – na niektoré si musíme dať pozor, iné nám môžu prospievať
Kritici ale namietajú, že výskumy neprebiehajú dostatočne dlho na to, aby sa jednoznačne a definitívne dal určiť dopad GMO potravín na ľudské zdravie a aj prírodu.
Toto je sedem najčastejšie modifikovaných surovín
Z celosvetového hľadiska sú tieto suroviny najčastejšie geneticky modifikované. Veľa z nich slúži na následné kŕmenie chovných zvierat:
- Kukurica
- Sója
- Cukor
- Papája
- Aspartám
- Repka
- Cuketa
GMO plodiny sú označené, výrobky z nich ale nemusia byť
Prvenstvo v pestovaní GMO plodín patrí USA. Na Slovensku je povolený dovoz aj predaj týchto potravín, ale vo veľmi obmedzenom množstve. Podľa informačného listu Európskej komisie z roku 2015 Európa „dováža značné množstvo geneticky modifikovaných krmív, ale len málo geneticky modifikovaných potravín.“
Čítajte: Takto odstránite pesticídy z ovocia a zeleniny
Ak na ne narazíte, mali by ste ich ľahko spoznať, pretože „značiť sa musia všetky potraviny a krmivá, ktoré obsahujú GMO, pozostávajú z nich alebo sú z nich vyrobené, s výnimkou prípadov, ak je ich obsah v potravine, krmive alebo zložke pod úrovňou 0,9 % a je náhodný alebo technologicky nevyhnutný.“
Problémom teda býva rozpoznať mäsové výrobky zo zvierat, ktoré boli kŕmené GMO kukuricou alebo sójou. Tie totiž nemusia byť označené.
Ako sa im vyhnúť
V tomto prípade je najlepšie si vlastné plodiny dopestovať doma alebo nakupovať od domácich pestovateľov.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.