Irán už nebudú nazývať hrozbou, chváli dohodu Rúhání
- 16:53 15.07.2015
- DUBAJ
Iránsky prezident Hasan Rúhání považuje utorňajšiu jadrovú dohodu s mocnosťami za politické víťazstvo pre svoju krajinu, ktorá viac nebude vo svete považovaná za hrozbu. Podľa agentúry Reuters sa takto vyjadril počas stredajšieho zasadnutia vlády v Teheráne, z ktorého odvysielala zábery iránska štátna televízia.
Prezidenta priznal určité kompromisy
Komplexná dohoda medzi Iránom a šiestimi svetovými veľmocami - Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Spojenými štátmi - predpokladá obmedzenie iránskeho jadrového programu v najbližších najmenej desiatich rokoch výmenou za postupné zrušenie medzinárodných sankcií. Na plnenie dohody budú intenzívne dohliadať medzinárodní inšpektori.
Rúhání ešte v utorok vyhlásil, že úspešné zavŕšenie dlhoročných rokovaní je začiatkom novej kapitoly vo vzťahoch Iránu so svetom. Doterajšie sankcie pritom označil za neúčinné a ubezpečil, že islamská republika sa "nikdy neusilovala o výrobu jadrovej zbrane".
Na dnešnej vládnej schôdzi prezident hovoril o "historickej dohode", na ktorú budú Iránci "hrdí po celé generácie", hoci na druhej strane priznal, že bolo nutné pristúpiť na určité kompromisy.
Odporúčame:
Izrael považuje jadrovú dohodu s Iránom za historický omyl
Irán a západné mocnosti uzavreli historickú jadrovú dohodu
Británia opäť otvorí veľvyslanectvo v Teheráne
Britský rezort diplomacie chce do konca tohto roka opätovne otvoriť svoje veľvyslanectvo v Teheráne. Tento krok súvisí s uzavretím komplexnej jadrovej dohody medzi Iránom a veľmocami. Činnosť svojej ambasády v Londýne by mala obnoviť aj iránska strana, oznámil britský minister zahraničných vecí Philip Hammond, ktorého citovala agentúra Reuters.
"Veľmi dúfam, že budeme môcť opätovne otvoriť veľvyslanectvá našich krajín ešte pred koncom tohto roka," povedal Hammond v britskom parlamente, kde odpovedal na otázky poslancov ohľadne novej jadrovej dohody. Vzájomné obnovenie činnosti ambasád podľa Hammonda závisí už len od vyriešenia niektorých technických otázok, ktoré bližšie nekonkretizoval.
K zatvoreniu britského veľvyslanectva v Teheráne došlo v reakcii na útok z konca novembra 2011. Dav iránskych demonštrantov vtedy vtrhol do komplexu britskej ambasády, pričom došlo k drancovaniu a krádeži dokumentov. Nepokoje vypukli po tom, ako Londýn uvalil na Teherán sériu sankcií v súvislosti s iránskym jadrovým programom. Rozvášnený dav požadoval okamžitý odchod britského veľvyslanca z Teheránu.
Kim Čong-un ohlásil pred nástupom Trumpa najtvrdšiu politiku voči USA
Severokórejský vodca Kim Čong-un vyhlásil, že jeho krajina bude realizovať "najtvrdšiu" protiamerickú politiku, oznámili v nedeľu tamojšie štátne médiá.
V egyptskom letovisku útočil žralok, jeden turista zahynul
Pri útoku žraloka v Červenom mori zomrel turista.
Po výbuchu sa zrútil bytový dom, záchranné zložky hľadajú nezvestných
Po zrútení domu sú nezvestní dvaja ľudia.
Vyslobodení rukojemníci vrátane detí z Pásma Gazy boli počas zajatia zneužívaní
Organizácii Spojených národov má byť v nasledujúcich dňoch predložená správa izraelskej vlády, podľa ktorej boli rukojemníci vyslobodení z Pásma Gazy počas zajatia fyzicky a sexuálne zneužívaní.
Demonštranti v Tel Avive žiadali prepustenie rukojemníkov
Viac ako tisíc ľudí v uliciach Tel Avivu v sobotu žiadalo prepustenie rukojemníkov zadržiavaných palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy.