Slováci zaplatia utečencom z Rakúska stravu, aj bývanie
Predstavitelia Rakúska a Slovenska podpíšu bilaterálnu dohodu o presune 500 žiadateľov o azyl z Traiskirchenu do Gabčíkova budúci utorok 21. júla vo Viedni. V stredu o tom informovala tlačová agentúra APA s odvolaním sa na zdroje z rakúskeho ministerstva vnútra.
Dokument podľa správy dokončujú a budúci utorok dopoludnia by mal byť pripravený na podpísanie rakúskou ministerkou vnútra Johannou Miklovou-Leitnerovou a jej slovenským rezortným partnerom Robertom Kaliňákom. Základom dohody, ktorá by mala predbežne platiť dva roky, sú výsledky rokovania expertov zo 7. júla, uviedla APA. Prvých 50 ľudí z preplneného azylového centra v Traiskirchene pri Viedni presunú na Slovensko ešte v júli, ďalších 200 má nasledovať v auguste a zvyšných 250 v septembri. Predmetom spolupráce pritom bude len starostlivosť o migrantov, zatiaľ čo azylové konanie budú naďalej viesť rakúske úrady.
Podľa správy APA sa predpokladá, že Slovensko bude znášať náklady na stravovanie migrantov a prevádzku budov, kde budú umiestnení, pričom tiež poskytne kancelárske priestory pre sociálnych pracovníkov a právnych poradcov. Inú starostlivosť a bezpečnostnú službu bude hradiť rakúska strana.
"Popri rakúsko-maďarskom spojenectve pre zabezpečenie srbsko-maďarskej vonkajšej hranice Európskej únie je to ďalšia dôležitá spolupráca s jednou z našich susedských krajín," uviedla Miklová-Leitnerová v stanovisku citovanom APA. Agentúra poukazuje na rastúci odpor voči prijatiu migrantov v Gabčíkove, kde podľa nej príslušnú petíciu podpísalo vyše 3000 spomedzi približne 5000 obyvateľov a starosta Iván Fenes ohlásil "nezáväzné referendum".
Dohoda o presune na Slovensko predtým vyvolala ostrú kritiku aj zo strany rakúskych ľudskoprávnych organizácií a politikov. K dohode sa v pondelok 13. júla vyjadril aj prezident Andrej Kiska počas tlačovej konferencie so svojím rakúskym kolegom Heinzom Fischerom.
Prezidenti sa v Bratislave zhodli, že hoci prijatie 500 žiadateľov o azyl z Rakúska nie je celoeurópskym riešením, je to krok správnym smerom. Rakúsko denne dostáva približne 200 žiadostí o azyl, vyhlásil Fischer. Preto prijatie 500 ľudí podľa rakúskeho prezidenta nie je riešením ich problémov, ale je to gesto.
Ministerstvo zdravotníctva verí v kompromis, situácia s lekármi vo výpovedi sa stále rieši
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR verí, že dôjde k vzájomnému kompromisu a zmieru v zdravotníctve.
LOZ varuje: Od Nového roka hrozí nenastúpenie vyše 3300 lekárov
Od Nového roka (1. januára) hrozí, že vyše 3300 lekárov vo výpovedi nenastúpi do práce. Potvrdil to podpredseda Lekárskeho odborového združenia Miroslav Mendel.
Hlas-SD víta podporu SNS pre predsedu parlamentu: Stabilizácia koalície je prioritou
Koaličná strana Hlas-SD víta stanovisko SNS, v ktorom deklaruje, že podporí do funkcie predsedu parlamentu kandidáta Hlasu.
Fico pod tlakom opozície: Kritika za otvorený list EÚ o plyne
Otvorený list premiéra SR Roberta Fica ohľadne zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu, ktorý adresoval najvyšším predstaviteľom EÚ, kritizovalo v pondelok viacero opozičných strán.
SNS chce udržať vládu a spájať sily: Danko kritizuje poslancov za Hlas-SD
Líder koaličnej SNS Andrej Danko hovorí o potrebe spájania národných, kresťanských a sociálnych síl. Uviedol to vo videu na sociálnej sieti.