Medvede biele sa nedokážu adaptovať na nedostatok potravy

Americkí vedci na čele s Johnom Whitemanom z University of Wyoming zistili, že medvede biele (Ursus maritimus) sa nedokážu adaptovať na nedostatok potravy spôsobený teplejšími letami v Arktíde. Výsledky štúdie publikovali v časopise Science.
Odborníci doteraz predpokladali, že medvede biele sa prispôsobia klimatickým zmenám tak, že pri nedostatku potravy znížia svoju aktivitu podobne, ako to robia iné druhy medveďov v zime. Whiteman s kolegami chceli túto teóriu otestovať v praxi, a preto viac ako desiatim medveďom žijúcim v oblasti Beaufortovho mora pripevnili obojky so satelitným vysielačom a pod kožu im implantovali zariadenia na monitorovanie pohybu a fyziologických procesov. Zo získaných údajov zistili, že aktivita medveďov sa počas leta, keď mali málo potravy, neznížila.
"Ich metabolizmus pracoval rovnako ako u akéhokoľvek cicavca, ktorý hladuje, a nie ako u hibernujúceho medveďa," uviedol Whiteman.
Možné vyhynutie druhu
Tím taktiež odhalil, že medvede biele majú špeciálnu adaptáciu, ktorá im umožňuje preplávať v studenej vode aj veľké vzdialenosti. "Majú schopnosť dočasne ochladiť vonkajšiu časť trupu, čím ochránia svoje vnútorné orgány. Toto nás naozaj prekvapilo," vysvetlil Whiteman s tým, že ani táto vlastnosť však nekompenzuje neschopnosť spomaliť metabolizmus v prípade nedostatku potravy.
"Odhalili sme fascinujúcu adaptáciu na plávanie v studených arktických vodách, no nemyslím si, že to pri určovaní ich osudu zohrá takú veľkú rolu ako čoraz menšie šance na ulovenie koristi. Myslíme si, že tieto údaje naznačujú možné vyhynutie tohto druhu," dodal Whiteman.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.