Na Sovensku zavládli trópy, desiatky ľudí skolabovali

Zdravotnícki záchranári dnes ratovali 111 ľudí, ktorí nezvládli horúčavy a skolabovali. Najviac v sobotu teplo potrápilo ľudí v Košickom kraji, najlepšie horúčavy zvládli v Nitrianskom kraji. Agentúru SITA o tom informoval Boris Chmel z Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby.
Silné búrky môžu spôsobiť prívalové povodne
Horúce počasie bude aj v nedeľu, na niektorých miestach môžu teploty vystúpiť na 35 až 38 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj. Meteorológovia pred horúčavami vystríhajú aj v takmer celom Banskobystrickom kraji, a vo viacerých okresoch Trenčianskeho a Košického kraja.
Teplé budú aj noci
Chladnejšie bude v Prešovskom a Žilinskom kraji a okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica, Púchov, Považská Bystrica, Ilava a Brezno. Na tomto území platí na nedeľu výstraha 1. stupňa a teploty sa môžu vyšplhať na 31 až 34 stupňov. Teplé budú i noci. Pre Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj i pre okresy Gelnica, Veľký Krtíš, Lučenec a Krupina platí výstraha 1. stupňa aj v nočných a ranných hodinách, minimálna nočná teplota neklesne pod 20 stupňov Celzia.
Pri horúčavách sú najrizikovejšími skupinami deti a seniori, ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami či fyzicky pracujúci ľudia vystavení celodennému slnečnému žiareniu. Preto je veľmi dôležité dodržiavať správne zásady pobytu na slnku. Opatrný treba byť aj pri prechode z chladnejšieho, napr. klimatizovaného prostredia do tepla. Telo môže dostať tzv. teplotný šok.
Základom je dostatok tekutín
Dôležité je piť pravidelne v dostatočnom množstve, nie naraz väčšie množstvo chladených nápojov. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa. Vyhýbať sa treba alkoholu. Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie. Človeka je najlepšie v takomto prípade, pokiaľ je pri vedomí, premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodne ho uložiť, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním.
Veľmi dôležité je u postihnutého nahradiť stratu tekutín spôsobenú prehriatím, ochladiť telo vlažnou sprchou alebo studenými obkladmi. Postihnutému nikdy nepodávame alkoholické nápoje alebo kávu. Kolapsový stav človeka v bezvedomí vyžaduje okamžité privolanie záchrannej zdravotnej služby na tiesňovej linke 155 a dodržanie pokynov operátora zdravotnej služby. Operátor pri komunikácii s volajúcim rozhodne o postupe a bezodkladne vydá pokyn na zásah skupine ambulancie záchrannej zdravotnej služby.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. Najvyšší súd SR nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.

Krajčí sa pýta na financovanie a hľadanie personálu do novej národnej nemocnice
Exminister zdravotníctva a poslanec Národnej rady SR za hnutie Slovensko Marek Krajčí má výhrady k financovaniu a hľadaniu personálu do plánovanej novej národnej nemocnice v Bratislave.