Slováci môžu prísť pre Grécko o ďalšie peniaze, myslí si KDH
Podpredseda KDH Miloš Moravčík nevidí dôvod na poskytovanie nového dlhu Grékom. Ako povedal pre agentúru SITA, Grécko je stále na pokraji bankrotu a dávať im ďalší úver je hazardovanie s peniazmi našich ľudí. Navyše Gréci budú mať problém splatiť aj dlh súčasný, nie ešte nový. Slovákom tak podľa podpredsedu KDH hrozí, že pre Grécko prídu o ďalšie peniaze.
VŠETKO O SITUÁCII V GRÉCKU
Nie je pritom podľa neho vôbec jasné, či toľko majetku do zálohy vôbec Gréci vedia dať. Ďalším rizikom sú podľa Moravčíka zmeny nálad gréckych politikov a ľudí. "Tie sa totiž výrazne menia z týždňa na týždeň. O pár dní tak všetko môže byť úplne inak," vyhlásil.
Naši vládni zástupcovia by mali podľa KDH robiť všetko pre to, aby nám Gréci postupne splatili súčasný dlh a aby sme im nemuseli požičiavať ďalšie peniaze. "S Gréckom treba rokovať tak, ako rokujú banky s ľuďmi. Ak dočasne nevedia splácať, tak im úver neodpúšťajú. Snažia sa len dohodnúť reálnejší splátkový kalendár," dodal Moravčík.
Odporúčame:
Nemci rozhodnú o balíčku pre Atény, Schäuble je za Grexit
Ministri financií Únie schválili sedem miliárd pre Grécko
V strane Syriza to vrie, v Grécku budú možno predčasné voľby
Sulík vyzval vládu, aby odmietla záchranný balík pre Grécko
Slovensko víta grécke 'áno' reformám, obavy má z ich plnenia
Gréci nechcú reformy, z pokojného protestu bol boj
Gréci schválili reformy, rezignáciu ponúkol ďalší minister
Drvivá väčšina Nemcov neverí Grékom, Grexit však odmieta
Gréci musia pochopiť, že štát opravujú pre seba
Gréci podľa predsedu Siete Radoslava Procházku stále majú pocit, že reformy a opravu štátu robia ako láskavosť Európskej únii. "Pokiaľ Gréci nepochopia, že musia mnohé veci urobiť kvôli sebe, že nám tým nerobia žiadnu láskavosť, tak akýkoľvek finančný protektorát zo strany únie dlhodobo nič zásadné nevyrieši. S dôvetkom, že hoci s drachmou, pre bezpečnosť juhovýchodnej Európy je fakt dôležité, aby súčasťou širšej únie Grécko zostalo, patrí tam," povedal pre agentúru SITA Procházka.
Gréci podľa neho musia pochopiť, že štát si potrebujú dať do poriadku kvôli sebe, svojim deťom, vnukom a vlastnej budúcnosti, aby neboli vystavení takému odlivu kvality ako za uplynulé roky. "Že potrebujú generálne opraviť štát kvôli sebe, nerobia tým láskavosť Estónsku, Fínsku, Slovensku. Mne sa nezdá, že by boli ochotní to chápať," konštatoval predseda Siete.
Slovensko by malo prehovárať k zahraničiu jedným hlasom
Zároveň považuje Procházka za dôležité, aby smerom k zahraničiu hovorilo Slovensko jedným hlasom. "To sa nám podarí vtedy, ak aj vládna strana bude hľadať mandát na pôde parlamentu, a to mandát širší, než len od svojich 83 poslancov. Ide totiž o peniaze všetkých občanov Slovenskej republiky, aj tých, ktorí volili opozíciu," dodal líder Siete. Hlas, ktorým Slovensko v zahraničí rozpráva, by podľa neho mal mať konsenzuálne zázemie, kontinuitu, aby sme v zahraničnej politike nehovorili štyri roky jedno, štyri roky druhé.
"Podporovali sme, aby Slovensko hovorilo smerom k únii jednotným hlasom aj v otázke Grécka, aj v otázke migrácie. Čo sa nám zdá nebezpečné z dlhodobého pohľadu, je premiér, ktorý v Bruseli hovorí niečo iné ako doma. A na dohodu, ktorú podpísal Fico na summite v Bruseli, mandát od parlamentu nemal. A ani nehovoril občanom SR, že ide takúto záchrannú pomoc podpísať," uzavrel Procházka.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.