Dohodu s Iránom má v rukách Kongres, Obama pohrozil vetom
- 20:02 19.07.2015
- WASHINGTON/TEHERÁN
Vláda amerického prezidenta Baracka Obamu odovzdala v nedeľu dohodu o iránskom jadrovom programe s Teheránom na schválenie Kongresu USA. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu medzitým vyzval amerických kongresmanov, aby odmietli dohodu, ktorá podľa neho len podporí "iránsku mašinériu teroru", informovala tlačová agentúra Reuters.
Odporúčame:
Irán a USA navrhli za jadrovú dohodu na Nobelovu cenu mieru
Izrael považuje jadrovú dohodu s Iránom za historický omyl
Irán a západné mocnosti uzavreli historickú jadrovú dohodu
Netanjahu považuje za správne odmietnutie dohody
Ministerstvo zahraničných vecí USA uviedlo, že zaslalo v nedeľu členom Kongresu dohodu spolu s dodatkami a súvisiacimi materiálmi. Kongresmani majú na preskúmanie dohody 60 dní. Podľa ministerstva sa táto lehota začína v pondelok 20. júla. "Myslím si, že správnou vecou je len neschvaľovať túto dohodu," vyhlásil Netanjahu pre televíziu CBS v ďalšom zo série rozhovorov pre americké médiá, v ktorých odsudzuje dohodu dosiahnutú v utorok (14.7.) medzi Iránom a šiestimi svetovými veľmocami.
"Je mnoho vecí, ktoré treba urobiť na zastavenie agresie Iránu, a táto dohoda nie je jednou z nich," dodal izraelský líder. Teherán popiera obvinenia Západu a Izraela, že nukleárny výskumný program tajne využíval na vývoj jadrových zbraní. Iránsky prezident Hasan Rúhání v sobotu vyjadril očakávanie, že dohoda povedie k bližším vzťahom medzi susedmi Teheránu v regióne Perzského zálivu. Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí však zdôraznil, že islamská republika je naďalej v opozícii voči Západu.
Izrael sa pokúsi upokojiť americký minister obrany
Práve Chameneího vyjadrenia Netanjahu využil, keď v nedeľu hovoril s členmi svojho kabinetu. "Iránci sa ani len nepokúšajú zakryť fakt, že využijú stovky miliárd, ktoré dostanú pomocou tejto dohody, na vyzbrojovanie svojej mašinérie teroru," povedal Netanjahu. "A výslovne hovoria, že budú pokračovať v boji proti Spojeným štátom a ich spojencom, predovšetkým, samozrejme, Izraelu."
Do Jeruzalema v nedeľu večer pricestuje americký minister obrany Ashton Carter v snahe utíšiť hnev Izraela v súvislosti s dohodou, ktorá podľa predstaviteľov židovského štátu môže len oddialiť deň, keď Irán získa jadrové zbrane. Carter tiež navštívi Jordánsko a Saudskú Arábiu, krajiny, ktoré tiež vnímajú vyhliadku na zvýšenie vplyvu Iránu v regióne s určitým podozrením.
Scholz reaguje na Trumpove výroky: Hranice sú nedotknuteľné
Nemecký kancelár odmietol slová Donalda Trumpa, ktorý nevylúčil použitie vojenského alebo ekonomického nátlaku na získanie Grónska alebo Panamského prieplavu pod správu USA.
Dánsko: Grónsko sa môže stať nezávislým štátom, ale nie súčasťou USA
Grónsko sa môže stať nezávislým štátom, ak si to jeho obyvatelia budú želať, ale nestane sa štátom americkej Únie.
Podnestersko čelí energetickej kríze: Zásoby plynu vystačia len na 24 dní
Zásoby zemného plynu používaného na varenie a kúrenie v odštiepeneckom moldavskom regióne Podnestersko sa minú za menej ako mesiac.
Trump žiada Najvyšší súd USA o zrušenie termínu oznámenia trestu
Donald Trump sa prostredníctvom svojich právnikov obrátil na Najvyšší súd USA so žiadosťou, aby bezodkladne zrušil na piatok plánované oznámenie jeho trestu v kauze falšovania finančných záznamov.
Nemecká vláda reaguje na Trumpa: Hranice nemožno posúvať silou
Nemecko berie na vedomie vyhlásenia zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa o Grónsku a Kanade a zastáva medzinárodne platný princíp, že hranice sa nesmú posúvať silou.